Çarşamba, Kasım 20, 2019
Viski Defterim

Hakkımda

Atakan Ozdemir

Atakan ÖZDEMİR

Zannederim 1992 senesiydi. Fakültede distilasyon kolonlarının çalışma ve tasarım prensiplerini çalışırken, bir yandan da fakültenin fabrikadan küçük, laboratuvardan büyük deney alanındaki distillasyon kolonunda etil alkol üretmeye gayret ediyordum. Alkol ve içki üretim teknikleri ile ilk o zaman ilgilenmeye başladım. Distillasyon prosesi ile ilgilenmeye başlayınca eğer bir miktar da içki kültürüne merakınız varsa, bir gün kendinizi kütüphanede viski nasıl yapılır diye araştırırken bulursunuz. O zamanlar “Google” yoktu. Ben de soluğu il halk kütüphanesinde aldım. Bir süre sonra sadece okumak yetmez oldu…

Viski üretiminin teknik bilgi ve deneyimin yanı sıra çokça zenaatkarlık ve bir parça da sanatsal bir bakış açısı da gerektirdiğini görünce, ideal viskinin peşine düştüm. Halen idealize edilmiş viskinin üretilmediğini düşünüyorum. Tüm viski severler gibi ben de o idealize lezzetin peşindeyim ama onu hiç bulmamayı ümid ediyorum.

Yıllardır, söz uçar yazı kalır mantığı ile kendi kendime tadım notları tutuyorum. Zaman içinde kendime has bir tadım notu defterim oluştu. Tadımını yaptığım viskinin sadece, koku, damak ve bitiş özelliklerini değil, örümcek ağı grafiği ile genel karakteristiğini de çözümlemeye gayret ediyorum. Değerlendirmelerimi kendime göre bir standart ile veriyorum. Hepsini değerlendirme kriterleri sayfasında detaylıca bulabilirsiniz.

Günün birinde bu notları kitap haline getirme hayalim var. Ama o zamana kadar bu sanal deftere karalamaya devam edeceğim. Viski tadım notu yazarı olarak temelde en çok anlamaya gayret ettiğim konu viskinin kimyası ve üretim teknikleri. Daha fazla distillasyon işlemi kullandıkların dolayı olsa gerek İrlanda viskilerine karşı özel bir ilgim var.

Son olarak, viskiyi bir içecek olarak tanımlamayı yetersiz bulduğumu söylemeliyim. Bence viski bir yolculuktur. Her yudumda farklı bir manzaraya sahip olduğunuz bir yolculuk… Bu yolculuğa çıkmaya karar verirseniz, varacağınız yer ilgi alanınıza göre değişebilir, ama her seferde “genellikle” çok iyi bir manzara ile karşılaşacağınızı söyleyebilirim…

Keyfine varmak için, sorumlulukla tüketmenizi öneririm.

İletişim: viskidefterim@gmail.com

Ege Üniversitesi İngilizce Kimya Mühendisliği mezunu olan Atakan Özdemir, Liverpool Üniversitesi’nden yönetim bilimleri yüksek lisans derecesine sahiptir. Profesyonel iş yaşamına çok uluslu bir şirkette “beyaz yakalı” olarak devam ediyor. Aynı zamanda kısa adı AkorD olan Afet Koordinasyon Derneği’nin  kurucu başkanı ve halen bu görevine de devam ediyor.