Salı, Temmuz 17, 2018
Viski Defterim

Teeling Small Batch Rum Cask Finish

Koku

Gayet floral ve açık bir burna sahip. Limonotu, elma ve havalandıkça açığa gelen karamelize kokular taşıyor. Rom fıçılarda son dokunuşu yapılmış olan Teeling Small Batch burunda bu etkiyi gayet net taşıyor. Armut likörü, martini ve hatta cin gibi kekremsi alkol kokusu var. Bir kaç damla su ilavesi ile vanilya ve yenibahar gibi güzel kokular vermeye de başlıyor.

Damak

Gayet zengin şarabi bir damağa sahip. Rom etkisini damakta da hissettiriyor. kekremsi alkol lezzetleri yeşil yapraklı nebati lezzetler ile bütünleşmiş. Floral bahar tazeliğindeki aromalar daha ziyade polen ve yine limonotu ile belirgin. 46%abv alkol seviyesinde olmasına rağmen yumuşak ve kolay içimli olduğunu söyleyebilirim. Azıcık su eklemek damaktaki karamelize bonbon şekeri tatlarını da uçuruyor.

Bitiş

Krema gibi damağı kaplamasa da vanilya lezzeti ve krem şanti etkisi ile bitiyor. Orta uzunlukta. Yumuşak ve ferah.

Genel Değerlendirme

İrlanda harman viskisi olan Teeling Small Batch Rum Cask Finish bence son dönemde piyasaya sürülmüş başarılı İrlanda viskileri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Klasik İrlanda viskileri kadar tatlı değil ama sahip olduğu kekremsi, buruk şarabi lezzetleri gerçekten ağız sulandırıcı.

Analiz

Defterimden Notlar

İrlanda viskileri söz konusu olduğunda Cooley damıtımevinden çıkan viskilerin benim için ayrı bir yeri ve ehemmiyeti var. Connamera, Greenore, The Tyrconnel hep Cooley damıtımevinden çıkan viski markaları. İşte bu damıtımevini 1985 yılında tekrar faaliyete geçiren kişi John Teeling.

John Teeling’in oğulları baba mesleğini ve geleneğini devam ettiriyorlar ve Teeling Damıtımevinde harika işlere imza atıyorlar.

Etiket

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşabilirsiniz

Comments are closed.