Çarşamba, Kasım 20, 2019
Viski Defterim

Springbank 10

Koku

Springbank 10, burunda burbon karakterini gayet net hissettiyor. Hemen hemen tüm Springbank sunumlarının imzası niteliğindeki topraksı yer fıstığı kabuğu kokusu 46%abv alkol düzeyindeki bu sunumda da mevcut. Havalandıkça açığa çıkan galeta ve peksimet kokusuna derinlerde az biraz ceviz gibi fındıksı notalar eşlik ediyor. Turba kokusu çok hafif ve gayet dengeli. Kuru üzüm kokusu burunda süet kokusu ile dönüyor. Oldukça karışık kokular bütünü olduğunu söylemem lazım.

Damak

Burundaki kuru üzüm damakta da mevcut. Kimyasal lezzetleri tuzlu kraker ve tuzlu ayçekirdeği (çiğdem) ile birlikte geliyor. Gayet dengeli ve alkol tadını da hafiften hissettiriyor. Dilinizin ucunu ısıran viskilerden. Eski usûl viskilerde sıklıkla denk geldiğimiz mayhoş turunçgilleri de az biraz taşıyor. Daha yağlı bir hissiyata sahip olsa harika bir viski olurmuş. Gayet temiz bir damağı var.

Bitiş

Çok uzun değil ama odunsu lezzetlerini çok beğendim. İğde ve ekmek ayvası gibi damak buran kurutucu bir bitişe sahip. Arpa lezzetleri ilk nefesle birlikte daha net kendini belli ediyor.

Genel Değerlendirme

10 yıllık viskiler arasında alınabilecek en iyi seçimlerden birisi olduğunu söylemem lazım. Benim tadımını yaptığım sunum, fotografta gördüğünüz bir önceki seri şişelerden birisiydi. Yeni sunumlarında burbon karakterini kaybetmeden biraz daha net sherry lezzetleri de almak mümkün.

Bir kaç tatlı kaşığı su ilavesi ile daha limoni ve nebati karakterde farklı bir lezzet profili yakalamanız mümkün. Açıkçası ben sadece bir iki çay kaşığı su ekleyerek burundaki aldehit baskın polimer tarzı kimyevi kokuları dengelemeyi tercih ediyorum. Maalesef su eklediğinizde yine aldehit türevi olan tarçınsı kokular da zayıflıyor. Hiç su eklemeden içmek de iyi bir seçim.

Analiz

Defterimden Notlar

Eğer benim gibi Springbank hayranı iseniz zaten söylemeye gerek yok ama Campbeltown viskisi nasl olur diye merak ediyorsanız gözü kapalı alınabilecek viski budur. Buruna karışık, damakta nezih ve bitişte olay bir viski.

Etiket

TEK MALT

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşabilirsiniz

Comments are closed.