Cumartesi, Ağustos 24, 2019
Viski Defterim

Seagram’s 100 Pipers

Koku


Alkol kokusu hissediliyor ancak arka planda fındık ve malt kokuları yerli yerinde. Limon çiçeği ve hafif çim kokusu alkol kokusundan fırsat bulup kaçabilen diğer rayihalar. Havalandıkça alkol kokusu ferahlıyor ve çiçeksi kokulara eşlik eden az miktarda sütlü çikolata kokusu vermeye başlıyor.

Damak


Burundaki sert rayihalara kıyasla daha yumuşak bir damağa sahip. Tahıl ile belirgin gevreksi aromalar ön planda. Çok az vanilya ve bal tadı mevcut. Asidik ve genç alkol tadı damakta da kendini belli ediyor. Bir iki damla su eklendiğinde sert alkol seyrelmesine rağmen bu arada zaten kendini çok az belli eden olumlu rayihalar ve aromalar da zayıflıyor. Bu bakımdan bu viski için su eklemenin iyi bir fikir olmadığını düşünüyorum.

Bitiş


Kısa bitişi var. Kekremsi ve acı baharat aromaları uzuyor. Havalandıkça çok çok az odunsu aromalar da sunuyor. Ancak bu aromaların meşe ya da akçaağaç şurubu gibi belirgin ve dolgun gövdeli rayihalardan oluştuğunu düşünmeyin. Daha ziyade talaş ve kalemtraş kutusu gibi çok hafif ve henüz olgunlaşmamış görece çiğ kokular ihtiva ediyor.

Genel Değerlendirme


Havalandırmanın çok işe yaradığı viskiler arasında yer alan Seagram’s 100 pipers fiyat / kalite performansı açısından çok yüksek sıralarda yer alır. Harcı-ı alem içilebilecek bir viski.

Analiz


Defterimden Notlar

Ülkemizde mevcut değil ancak bu fiyata yurt dışında alınabilecek çok daha kolay ve lezzetli içimli viskiler mevcut.

Ben bu tip kolay karakter değiştirebilen genç viskilere bir iki çay kaşığı su eklemek yerine farklı bir viski eklemeyi seviyorum. Böylece hem kendi harmanınızı oluşturabiliyor hem de harman oluşturulurken içine eklenecek bir viskinin aroma, koku gibi ölçünler üzerinde nasıl olumlu etki yaratabileceğini gözlemlemiş oluyorsunuz.

Etiket


HARMAN MALT

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşabilirsiniz

Comments are closed.