Cumartesi, Ağustos 24, 2019
Viski Defterim

Redbreast 1999 All Sherry Single Cask

Koku

Sütlü bir tatlı üzerine serpilmiş tarçın kokusu hakim. Limonlu cheesecake gibi iştah açıcı. Sherry rayihaları ile dolu kadehimde dönen yumuşak kokulara eşlik eden kahve ve kuru üzüm kokuları baş döndürücü. Müthiş bir burun.

Damak

Vanilya baskın aromalara eşlik eden odunsu lezzetleri meşe, badem ve kestane ile belirgin. Marzipan ve Fransız meyveli makaronları gibi tatlı. Bu lezzetli damağı dengeleyen 59.9%abv alkol seviyesi meşe ile o kadar iyi bütünleşmiş ki sanki içinde viski bulunan çikolatalardan yer gibiyim. Çok yoğun bir hissiyatı var. Meyve suyu kıvamında. Çok zengin ve çok yönlü.

Bitiş

Genelde İrlanda viskilerinin hepsinde almaya alışık olduğum çim kokusu bitişte kendini gösterdi. Çim ve talaş kokularına karışan acı badem ve karabiberli lezzetleri çok uzun. Arka arkaya bir kaç farklı bitiş sunuyor.

Genel Değerlendirme

Piyasaya sürüldüğü günden bu yana aradığım şişelerden birisiydi. Bu kadar çabuk bulmuş olmaktan gayet mutluyum. Fıçı sertliğinde, üç kere damıtılmış, renklendirici yok, soğuk filtrasyon yok. Kadife gibi yumuşak kelimesinin içini doldurmaz, bizzat o kelimenin yerine kullanılabilecek bir viski.

Analiz

Not

Her sunumu ayrı güzel, her yudumu farklı bir macera. Üzerinde Redbreast etiketi olan her şeyi alasım var. Sanırım Redbreast benim için LoveBrand olmuş durumda.

Etiket

İRLANDA HARMANI

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşabilirsiniz

Comments are closed.