Cumartesi, Ağustos 24, 2019
Viski Defterim

Nikka Taketsuru 17

Koku

Yoğun meşe, kahve ve yanmış şeker aromalarının üst düzey uyumu var. Uzun süre koklamaktan kendimi alamadım. Badem ezmesi ve puding kokusu bir arada. Sütlü bir tatlının üzerindeki çikolata ve yanmış şekeri koklar gibi bir hissiyatı var. Havalandıkça açığa çıkan aromalar daha ziyade çiçeksi kokuları taşıyor. Egzotik ve ağız sulandırıcı. Maalesef 43%abv alkol seviyesindeki bu viskiye su eklerseniz çiçeksi kokuların bir kısmı azalıyor.

Damak

Tarçın ve yanmış şeker aromalarına eşlik eden biberli ve bitter tatlar zor bir damak sunuyor. Portakal ve zencefile eşlik eden tanenli lezzetler ilk nefesle birlikte damağı kaplıyor. Süt ve çikolata halen yoğun. Çok başarılı.

Bitiş

Tatlı aromaların keskin baharatlarla uyumu damakta kalan baskın rayihalar. Uzun bitişe sahip ve ilk nefesle birlikte ağzı kaplayan yağlı bitişe sahip. Çok dengeli.

Genel Değerlendirme

Nikka Taketsuru 17 bugüne kadar tadımını yaptığım en dengeli viskiler arasında ilk sıralarda yer alır. Fiyat / kalite performansı yüksek diyemem. Fiyatı yüksek, sunduğu kalite de en az onun kadar yüksek. Bu kadar farklı aromanın bir arada dengede olabildiği çok az sayıdaki viskiden birisidir.

Analiz

Defterimden Notlar

Zannederim tarihin en büyük bilim adamlarından birisidir Niels Bohr. En azından benim için büyüklüğü ve saygınlığı tartışılmaz. En beğendiğim sözü şudur: “Uzman dediğimiz kişi, dar bir alanda yapılabilecek tüm hataları yapmış olan kişidir”

Bu viskiyi içince anladım ki, Japonlar viski üretim işinde yapılabilecek tüm hataları yapmış, hatalarından öğrenmiş ve sonra bu viskiyi üretmişler. Uzman işi viski.

Etiket

JAPON SAF MALTI

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşabilirsiniz

Comments are closed.