Cumartesi, Ağustos 24, 2019
Viski Defterim

Michter’s US1 Small Batch Original Sour Mash

Koku

Tereyağ ve tahıl kokularına karışan çam reçinesi rayihası ile burbon ve tahıl viskisi arasında gidip gelen bir burna sahip. Baharat kokuları tarçın, karanfil ve karabiber ile belirgin. Odunsu rayihalar o kadar genç ve yeni mobilya gibi kokuyor ki, taze kesilmiş talaş kokusundan bunun bir burbon burnu olduğunu söylemek mümkün. Bol miktarda elma ve gofret kokuları da mevcut. Sanki elma şekeri gibi kokuyor. Hatta pamuk helva.

Damak

Tam anlamıyla zengin diye tanımladığımız damak budur. Yağlı, baharatlı , meşe tadı veriyor üstelik botanik lezzetleri çok güzel. Viski ile uzun süredir haşır neşir olmayanların seveceği bir viski değil. Malt ve acı baharatlı lezzetleri zorlayıcı olabilir. Bir iki damla su ilavesi ile açığa çıkan incir ve kabuklu fıstık lezzetleri çok başarılı. Gayet oturaklı bir viski ve yoğun malt tadı mevcut.

Bitiş

İlk nefes sonrası damağı kaplayan sıcak hissiyatı 43%abv alkol seviyesinden bence daha büyük bir etkiye sahip. Meyvemsi aromalar ile uzuyor. Çam reçinesi ve talaş halen yerli yerinde.

Genel Değerlendirme

Her zaman rastlanmayacak güzellikte bir burbon. Özellikle yağlı hissiyatına bayıldım diyebilirim. Meyvemsi karakteri ve kremamsı yağlı hissiyatı çok makbul.

Analiz

Defterimden Notlar

Çok çok özel bir burbon viski olduğunu düşünüyorum. Viski üretiminin önemli adımlarından birisi olan mayşeleme adımı için kullanılacak olan fermente mayayı bir önce batch üretiminden alıyorlar. Tıpkı yoğurt mayalar gibi. Merak ederseniz mayşeleme işlemini kaleme almıştım. Buraya tıklayarak yazıya erişebilirsiniz.

Etiket

BURBON

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşabilirsiniz

Comments are closed.