Cumartesi, Ağustos 24, 2019
Viski Defterim

Macallan Edition No 1

Koku

Portakallı çikolata drajelerini koklar gibiyim. Triple Sek olarak tabir edilen likörlerin kokusu var. Cointreau kadar güçlü şekerli portakal kokusu. Derinlerde çam ve kahve kokuları da mevcut. Meşe kokusu gayet yerinde ve dolgun. Çok başarılı. Sürekli koklamak isteyeceğim viskilerden biri

Damak

İncir uyutma diye bir tatlı vardır. Supangle içine incir doğranmış gibi düşünün öyle bir lezzeti var. Damağımda dönen ilk lezzet baharatlı meyve aromaları. Tarçın, kuru üzüm, burundaki portakal drajeleri yine mevcut. Anlıyoruz ki bitter çikolata ile kaplanmışlar. Nişastalı lezzetleri Türk lokumu gibi. Kısaca muhteşem desem yeter sanırım.

Bitiş

İlk nefes sonrası damağı kaplayan kremamsı hissiyatı, bolca biberli ve odunsu lezzetler ile uzuyor. Çok uzun değil ama çok temiz.

Genel Değerlendirme

Uzun süredir içtiğim en iyi Macallan bu oldu. Damakta bıraktığı etki o kadar güçlü ki bir daha kör tadım yapsam bu viskiyi hemen ayırt ederim. Çok sağlam bir dengeye sahip. Fiyat kalite performansı çok yüksek. 48%abv gibi görece yüksek alkol seviyesine sahip. Bir iki damla su ile açılımlarını yakalamak da çok eğlenceli ama benim gönlüm o iki damla suyu eklemeye bile razı değil.

Analiz

Defterimden Notlar

Dubai’de bir otelin barında otururken menüde tesadüfen gördüğüm Macallan Edition No 1 haliyle büyük sürpriz oldu benim için. İkinci kadehimi söylediğimde servis görevlisi hanımefendi “eşlikçi olarak biraz çerez ister misiniz?” diye sordu.  Ben: “eşlikçi olarak çerez istemem ama varsa bir Doris Lessing romanı alabilirim” dediğimde kısa süreli bir sessizlik yaşadık haliyle. Çok özel anların viskisi.

Etiket

TEK MALT

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşabilirsiniz

Comments are closed.