Salı, Temmuz 17, 2018
Viski Defterim

Longrow Peated

Koku

Mobilya cilası kokularına karışan limon çiçeği ve is rayihaları bütünsellik içinde değil. Mobilya cilası kokusu havalandıkça aseton gibi keton türevi bir kokuya dönüşüyor. Longrow Peated’ın kimyasal kokuları bakalit gibi plastik ağırlıklı. Bununla birlikte derinlerde tatlı rayihalar da mevcut. Genel olarak karamelize kokular bekleriz ama bu tatlı rayihalar pamuk helva gibi.

Damak

İs tadı çok baskın değil. Sütlü çikolata ve limon çiçeği gibi zıt lezzetler bri arada. Dengel bir damak olduğunu söyleyemem. Havalandırmak ancak uzun uzun havalandırmak iyi geliyor. Zor da olsa yaş üzüm ve susamlı kraker gibi lezzetler almak mümkün olabildi.

Bitiş

Orta uzunluktaki bitişi kurutucu ve fındıksı. İlk nefes sonrası dönmeye başlayan tahıl kokusu kızarmış ekmek gibi. Baharatlı lezzetleri ise biraz kara biber taşıyor.

Genel Değerlendirme

Campbeltown bölgesindeki Springbank damıtımevinden çıkan 46%abv alkol seviyesinde şişelenmiş. İlaçsı kimyasal notaları daha az ketonik kokular ihtiva etse çok çok daha iyi bir viski olurdu diye düşünüyorum.

Analiz

Defterimden Notlar

Campbeltown bölgesinden çıkma, Springbank damıtımevinde üretilme çok daha iyi viskiler içtiğimi söylemeliyim. Burundaki ketonik kokular (aseton) iyi viskide olmasını istediğim kokular sıralamasında yer almıyor. Bazı viski yorum sitelerinde “başlangıç seviyesi, Islay viskilerine giriş viskisi” gibi ibarelerle tanıtılmış. Bu açıklamalara itibar edilmemesini ümit ediyorum. Standart bir viski.

Etiket

TEK MALT

İstanbul Malt Kardeşleri tarafından 2.Şubat.2017 tarihinde tadılmıştır.

#MaltKardeşliği

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşabilirsiniz

Comments are closed.