Salı, Temmuz 17, 2018
Viski Defterim

Longmorn The Distiller’s Choice

Koku

Vanilya ve floral kokuların tazeleyici limon-portakal gibi turunçgillerle birleştiği iştah açıcı bir burnu var. Hiçbir koku bir diğerine baskın değil. Burbon fıçı etkisi aşikâr bir sunum. Pişmaniye gibi tatlı tahıllı kokular da mevcut. Longmorn havalandıkça öne gelen botanik kokular da taşıyor. En belirgin olanı hanımeli ama çok güçlü değil.

Damak

Çok yumuşak, ipeksi bir içime sahip. Karamelize sütlü tatlı rayihaları meyvemsi lezzetler de taşıyor. Pişmiş ve üzerine tarçın serpilmiş şeftali tatlısı gibi ağız sulandırıcı. Çok derinlerde üzüm tadı da mevcut.

Bitiş

Kısa orta arası uzunluktaki bitişi az meşe tadını baharatlı lezzetlerle birlikte sunuyor. Limoni buruk lezzetler yine mevcut. Ancak tatlı tahıl lezzeti o kadar ayırt edici ki limoni tatlar geri planda kalıyor.

Genel Değerlendirme

Speyside bölgesinin hemen hemen tüm karakteristik özelliklerine sahip. Daha fazla yeşil elma ve çim kokusu alabilsek harika olurdu. 40%abv alkol seviyesinde. Chivas Regal’in üst segment ürünü Ultis‘in içinde yer alan beş viskiden biri de Longmorn’dur. Ana karakteri gayet net alabildiğimiz bir sunum. Hergün rahatlıkla içebileceğim, yumuşacık bir viski. Cardhu, Glenlivet, Glenfddich ve Balvenie sevenleri fazlasıyla mutlu edecektir.

Analiz

Defterimden Notlar

Aldehit yapısı çok zengin bir viski. Yani hem yeşil yapraklı bitki kokuları hem de meyvemsi aromaları çok tatminkâr. Yemek öncesi aperatif olarak alınabileceği gibi, yemek sonrası dijestif olarak da tercih edilebilir. Benim tercihim aperatif’den yana olur. Yanına bir parça zencefilli tatlar çok yakışır.

Etiket

TEK MALT

İstanbul Malt Kardeşleri tarafından 2.Şubat.2017 tarihinde tadılmıştır.

#MaltKardeşliği

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşabilirsiniz

Comments are closed.