Çarşamba, Kasım 20, 2019
Viski Defterim

Laphroaig The 1815 Legacy Edition

Koku

Benim için bugüne kadar kokladığım tüm Laphroaig sunumları içerisinde en güzel kokulara sahip Laphroaig artık The 1815 Legacy Edition olarak bir numaradaki yerini almış durumda. Bu kadar güzel bir turba rayihasına sahip başka bir Laphroaig bilmiyorum. Baharatlı rayihaları biraz ekşimsi sumak, tuz, ve bunlara eşlik eden tarçın kokuları taşıyor. Havalandıkça güçlenen meyvemsi karakteri kuru üzüm ve ahududu kokuları taşıyor. 48%abv seviyesinde. Bir kaç tatlı kaşığı su eklendiğinde koku dengesini kaybetti ama daha bol narenciye ve karamelize fındıksı notalar vermeye başladı.

Damak

Leziz ve ağız sulandırıcı. Yağlı hissiyatını çok beğendim. Fındıksı ve pişmiş meyve lezzetlerine karışan turba lezzetleri kendisini gaz yağı ve kömür tadı ile belli ediyor. Bu kadar zıt karakterdeki lezzetleri keyifli hale getirebilmek gerçekten şaşırtıcı. Şarabi yönü belirgin ve zengin bir damağa sahip. Su ilavesi sonrası deri kokusu güçlendi. Yanmış portakal kabuğu ve karamelize turunç lezzetleri vermeye başladı. Asidik ve dik lezzetler. Daha önce hiç iğneli çam ağacının o iğne yapraklarından çiğnediniz mi? Reçineli, acı, buruk ve ağız buran yapraksı bir lezzete sahiptir. Çok benzer bir lezzet mevcut.

Bitiş

Laphroaig The 1815 Legacy Edition uzun ve fındıksı bitişe sahip. Krema gibi damağı saran hissiyatı çok yoğun değil ama tatminkar. Meşe tadı ve baharatlı tuzlu lezzetleri bana lakerdayı hatırlattı.

Genel Değerlendirme

Laphroaig The 1815 Legacy Edition baş damıtımcı John Campbell’in iyi işlerinden biri olarak akıllarda kalacaktır. İlk dolum burbon fıçılardan gelen yoğun baharatsı lezzetleri, daha sonra aktarıldığı Avrupa meşe fıçılardan geldiğini tahmin ettiğim pişmiş meyvemsi aromalarla gayet güzel dengelenmiş. Fiyat kalite performansı bence 10 üzerinden 7. Hiç fena değil. Tekrar alır mıyım? Elbette. Hem de bir kez değil bir kaç kez….

Analiz

Defterimden Notlar

Daha içelim hey… daha içelim hey hey…..

Etiket

TEK MALT

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşabilirsiniz

Comments are closed.