Cumartesi, Ağustos 24, 2019
Viski Defterim

Lagavulin 8

Koku

Odun kömürü ve baharatlı kokuları karabiber ile belirgin. Limoni kokuları bir miktar zorlayıcı olabilir ama kalıcı değil. Havalandıkça açılan bir viski. Genelde bu kadar genç viskilerin burunda bu hızda kokuda değişim göstermesini çok beklemem. Sadece bir çay kaşığı su botanik kokularını güçlendirdi. İs yerli yerinde. Değişken ama çok ayırt edici bir burna sahip.

Damak

Kar yağmış soğuk bir sabah vaktinde içinizi ısıtacak bir kapak Islay viskisinden daha iyi ne olabilir ki? Şüphesiz bir başka Islay viskisi. İşte Lagavulin 8 o viski.

Odunsu tatları meşe ile karakterize değil lakin bir parça kağıt çiğnemiş gibi düz ve temiz lezzetler sunuyor. Kül ve tütün sanki havalimanındaki puro hümidor odasına girmiş gibi. Tuzlu lezzetleri yaş ceviz gibi damak buruyor. Başlangıç seviyesi için zorlayıcı ama bir kere Lagavulin içmiş birine uyarı gibi. O Lagavulin 16 ile çabuk alıştığın kuru kayısı aromasını arama boşuna, işin özü budur, tuz is ve yosun üçlemesi. Fabrika ayarlarına dönüş şişesi.

Bitiş

Meşe ve bol miktarda karabiber. Karanfil ve tarçın aromaları ile uzuyor. Arka arkaya gelen lezzet değişimleri limoni asidik tatlar ve bir miktar da nanemsi kokular taşıyor. Tüm bu lezzetleri taşıyan is aroması uzun ve kurutucu. Bitişini Lagavulinden ziyade Ardbeg’e benzettim.

Genel Değerlendirme

1816 yılında kurulmuş Lagavulin’in bu sene kutlanan 200. yılı için özel üretilmiş bir şişe. Alfrad Barnard’ın 1880’de damıtımevini ziyaret edip çok beğendiğini söylediği 8 yıllık viskilere ithafen üretilmiş çok özel bir sunum.

Tertemiz, dengeli ve bir is mabedi. Tartışmasız içtiğim en iyi 12 yaş altındaki viskilerden birisidir.

Analiz

Defterimden Notlar

200. yaşını kutlayan Lagavulin’i seven çoktur ama anlamsız bir şekilde yerden yere vurmayı da pek sever kimileri. Oysaki yıllardır aynı kaliteyi koruyarak, zaman içinde üretim teknolojilerine geleneği bozmadan büyük değişimlerle katkıda bulunmak ve tüm bunları amiral gemisi olan 16 yıllık sunumu ile yansıtmak (10 değil, 12 değil…) başlı başına bir istikrar başarısıdır.

Lagavulin 8 içerken aklıma bir yerlerde denk geldiğim şaiirini bilemediğim şu şiir takıldı…

8 yaşındaki çocuğun yüreği..
Mabedinde ki son söylemi
Derinlerden gelen sesi
Şöyle dedi:
Ey yürek çok yol aldın, elbet yoruldun..
Ama yerin yedi kat altında
Ama yedi kat üstünde..

Etiket

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşabilirsiniz

Comments are closed.