Perşembe, Haziran 21, 2018
Viski Defterim

Kilkerran 9 Calvados Single Cask

Koku

Mineral ve toprak kokusuna karışan meyvemsi tatlı rayihaları iştah açıcı. 57.4%abv alkol seviyesinde dolumu yapılmış fıçı sertliğindeki (Cask Strength) Kilkerran 9 Calvados Single Cask havalandıkça fındıksı kokular da salıyor. Amasya elması gibi ağız sulandırıcı rayihaları henüz dokuz yaşında olmasına rağmen oldukça belirgin odunsu kokular da sunuyor. Bir kaç damla su ekledikten sonra öne gelen baharat kokuları karanfil gibi sıcak kokular taşıyor. Malt kokuları ise sıcak kurabiye gibi lezzetli.

Damak

Şarabi lezzetleri buruk ve duru. Çok beğendiğim Glen Scotia 12 ve 18’in nötr galeta lezzetlerine sahip. Damağı kaplıyor ki bu yaştaki bir viskiden beklemeyeceğim kadar yağlı bir hissiyat sunuyor. Derinlerde yine elma ve armut gibi kış lezzetleri mevcut. Bir iki damla su eklediğimde buruk şarabi notaları Earl Grey çay gibi bir tat vermeye başladı. Biraz da karamelli bonbon şeker tadı çıktı açığa. Çok beğendim.

Bitiş

Orta uzunluktaki bitişi kesinlikle ceviz tadı taşıyor. Ceviz lezzeti aslında meşe ile aynı aroma ailesinden gelen tatlardan birisi ancak meşe diyebileceğim kadar yoğun bir odunsu lezzet yok. Uzadıkça bir miktar baharatlı lezzetler de sunuyor. Çubuk değil ama yaş tarçın yaprağını ısırınca gelen sert ve acı zencefil tadı kaldı ağzımda.

Genel Değerlendirme

Kişisel olarak Campbeltown bölgesinde üretilen viskilere karşı pozitif ayrımcılık yapma eğiliminde olduğumu söylemem gerek. Fiyat kalite performansını da çok yüksek bulduğumu söylemeliyim. Çok çok beğendim. Renklendirici eklenmemiş, Soğuk filtrasyon işlemi görmemiş.

Analiz

Defterimden Notlar

Springbank damıtımevinin eski baş damıtımcısı efsanevi Frank McHardy, son yıllarda Kilkerran için çaba sarfediyor. Doğrusu bu ya Frank McHardy hangi işe elini atsa ortaya muazzam bir eser çıktığını düşünüyorum. Bulunabilirse kaçırılmaması gereken gereken bir şişe. Benim denediğim şişe, aynı fıçıya Mayıs 2006 tarihinde doldurulup Ekim 2015 tarihinde şişelenmiş 288 şişenin 60 numaralı olanıydı.

Etiket

TEK MALT

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşabilirsiniz

Comments are closed.