Çarşamba, Kasım 20, 2019
Viski Defterim

House of Hazelwood 21

Koku

Kuru üzüm, kuru kayısı ve kurutulmuş erik gibi kokulara karışan fındıksı rayihaların uyumlu birlikteliği. Sanki bir kase karışık kuruyemiş kasesin koklar gibi. Karamelize ve şekerli kokuları pipo tütünü gibi tatlı ve iştah açıcı. Yumuşak ama zengin bir burun. Bir tatlı kaşığı su eklediğimde aldığım eski kitap kokusunu da çok beğendim. Tarçınlı kek ve bourbon fıçı etkisi.

Damak

İpeksi damak tarifi yaparken örnek olarak kullanabileceğim viskilerden birisi House of Hazelwood 21 olabilir. Burundaki kuruyemiş etkisi damakta da kendini belli ediyor. Kuru incir, kuru üzüm ve gün kurusu lezzetleri damak buran bir kekremsiliğe de sahip. Bu kekremsi lezzeti ben daha ziyade cezerye ya da üzüm pestili yerken alıyorum. House of Hazelwood 21 damakta sherry etkisini belli eden bir sunum.

Bitiş

Beklediğim kadar uzun bir bitişe sahip değil ama bence yeterli uzunlukta. Krema hissiyatı ve meşe aroması yerli yerinde. İlk nefes sonrası ağzı kaplayan reçineli lezzetler baharatlı aromalarla dönüyor. Zencefil ve acıbadem lezzetlerine eşlik eden odunsa rayihaları dikkat çekici.

Genel Değerlendirme

Viski şişesinden ziyade parfüm şişesine benzeyen bu sunum 500ml hacimde 40%abv alkol seviyesinde şişelenmiş. Kişisel olaral 50cl olarak şişelenen bu tip özel sunumların alt limit olan 40% abv alkol seviyesinde şişelenmesini sevmiyorum. Üst segment (premium) olarak konumlandırılan bir viski en azından 43%abv alkol seviyesinde olmalı diye düşünüyorum. Nihayetinde değiştirebileceğimiz bir durum değil. Fiyatı yaklaşık 75 avro civarı olan bu şişenin, 40% alkol seviyesinde 50cl olarak sunulduğunu göz önüne alarak biraz pahallı bulduğumu söylemem lazım.

Analiz

Defterimden Notlar

Tahmin edileceği üzere harman viski gibi değil. Çok kaliteli bir tek malt içiyormuş gibi. Girvan ve Kininvie damıtımevlerinden çıkan viskilerin harmanı olan bu şişe, özellikle art-deco kutu ve şişe tasarımı ile de dikkat çekiyor.

Etiket

HARMAN

İstanbul Malt Kardeşleri ortak tadım notlarıdır.

#MaltKardeşliği

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşabilirsiniz

Comments are closed.