Salı, Temmuz 17, 2018
Viski Defterim

Hazelburn 8

Koku

Hafif, temiz ve çok yoğun olmayan şekerli bir burna sahip. Derinlerde is kokusu mevcut. İs kokusunun daha yoğun ve ön planda olacağını düşünmüştüm. Havalandıkça öne gelen floral kokular yeşil yapraklı bitkileri hatırlattı. Bir iki damla su eklediğimde geri planda kalan is kokusu zayıflarken, floral kokular güçlendi. Su ilavesi sonrası bir miktar kimyasal kokular da açığa çıktı. Rahatsız edici değil ama benim tercih ettiğim kimyasal kokular arasında yer almayan plastik kokuları taşıyor.

Damak

Hafif gövdeli ve orman meyvesi gibi kırmızı, siyah meyve aromalarına sahip. Havalandıkça değişen meyvemsi lezzetleri ekmek ayvası tadı ile karışan galeta lezzetleri sunuyor. İlk nefes ile birlikte damakta dönen cin menta ferahlığındaki buruk likörlü lezzetleri de tam aradığım kıvamda. Damaktaki bu likörlü bitter tatların, limoni ve baharatlı aromalara dönüşümünü de gayet dengeli bulduğumu söyleyebilirim.

Bitiş

Kuru üzüm ve tanenli lezzetler hafif odunsu aromalarla uzuyor. Çok uzun olmayan ama keyifli bir bitişe sahip. İlk nefes sonrası kısa süreli sıcaklık hissiyatı baharatlı ve kekremsi lezzetler taşıyor.

Genel Değerlendirme

Campeltown bölgesinin üç kere damıtılmış viskisi olan Hazelburn, görece genç sayılabilecek 8 yıllık bu sunumunda benim aradığım tutarlı burun, damak ve bitiş üçlüsünü yakalayabilmiş durumda. Duru ve saf bir lezzete sahip. %60 burbon, %40 sherry fıçılarda bekletilmiş viskilerin harmanından oluşuyor. Burbon etkisi burunda, sherry etkisi damakta kendini belli ediyor. Hep elimin altında olsun isteyeceğim bir sunum.

Analiz

Defterimden Notlar

Genellikle Campeltown viskilerini görece serin havalarda tüketmeyi tercih ediyor olsam da Hazelburn 8 benim için yaz akşamları aperatif olarak içilebilecek kıvamda bir viski. Alt notalarında burbon fıçı etkisi taşıyan şerbet ve vanilya lezzetleri mevcut ama belirgin değil. Ben bu lezzetleri öne çıkartabilmek için bir adet İzmir lokması ile eşleştirdim. Gerçekten çok iyi bir uyum yakaladığımı düşünüyorum.

Etiket

TEK MALT

İstanbul Malt Kardeşleri tarafından 27.Şubat.2017 tarihinde tadılmıştır.

#MaltKardeşliği

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşabilirsiniz

Comments are closed.