Çarşamba, Kasım 20, 2019
Viski Defterim

Glenlivet 17 Cask Strength Edition 1996

Koku


Meşe kokusu, eski ahşap rayihaları ile belirgin. Şeri fıçı etkisi burunda gayet yoğun hissediliyor. Bu güzel odunsu kokulara eşlik eden potakallı/limonlu pralinler gibi meyvemsi çikolatalı kokular baş döndürücü. Cask Strength (Fıçı Sertliği) olmasına rağmen burunda neredeyse hiç alkol kokusu almadım. Bir kaç damla su ilavesi sonrası açığa çıkan, ıhlamur ve akşam sefası gibi kokularını çok beğendim. Yoğun esterli rayihaları zamanla mobilya cilası gibi bir miktar hoş sentetik kokular da veriyor.

Damak


Damağı vuran tatlı aromalar odunsu şeri karakter ile birlikte dönüyor. Çok kıvamlı, oldukça gövdeli ve müthiş dengeli. Hindistan cevizi, koko kurabiyesi ve lavanta aromaları damakta dönüyor. Havalandıkça erik ve karayemiş (kuruyemiş değil) tatları da vermeye başladı. Birinci sınıf bir damağı var.

Bitiş


Biberli notaları özellikle karabiber ile belirgin. Tarçın ve şarabi bir burukluğa sahip. Sanki sıcak şarap içmiş gibi bir hissiyat bırakıyor. Su eklendiğimde bitiş kısaldı.

Genel Değerlendirme


Glenlivet 17 Cask Strength Edition 1996 aklımı başımdan aldı. Müthiş dengeli, birinci sınıf işçiliğe sahip bir viski. 55.7% abv alkol seviyesinde ve Cask Strength olmasına rağmen kolay içimli. Sadece 3-4 damla su eklenmesini tavsiye ediyorum. Havalandırmak çok olumlu sonuç veriyor. Benim kadehimdeki Glenlivet 17 Cask Strength Edition 1996 havalandıkça harika çam ve kozalak kokuları sunmaya başladı.

Analiz


Defterimden Notlar

Eğer bir yerlerde bulan, gören olursa haber vermenizi rica ediyorum viskidefterim@gmail.com

Etiket


TEK MALT

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşabilirsiniz

Comments are closed.