Salı, Temmuz 17, 2018
Viski Defterim

Glendronach Cask Strength Batch 6

Koku

Şeri ve kuru meyve kokuları üst düzey dengede. Fıçı sertliğinde 56.1%abv (Cask Strength) şişelenmiş olmasına rağmen alkol kokusu rahatsız edecek düzeyde değil. Kiraz ve yanık meşe rayihalarına karışan pişmiş tropik meyve kokuları iştah açıcı. Havalandıkça öne gelen rayihalarında pekmez ve karamel kokuları taşıyor.

Damak

Kuru incir ve kuru üzüm damakta kendini belli eden ilk aromalar oldu. Şeri ve yanık portakal kabuğu gibi şekerli marmelatımsı yoğun kıvamlarını ben çok beğendim. Çiğneme kıvamındaki dolgun damağı bir yönü ile bana Glenfarclas’ı hatırlattı. İlk nefes sonrası damağı kaplayan acı baharat lezzetleri, meşe tadı ile çok uyumlu bir dengede. İki damla su eklemek bütün bu lezzetleri güçlendirdi. Şarabi notalarını öne taşıdı.

Bitiş

Orta uzunluktaki bitişi burun ve damaktaki lezzetleri ile bütünsellik içinde.Kuru meyveler, pişmiş tropik lezzetlere karışırken, tüm bu aroma ve rayihalar fındıksı, özellikle badem, lezzetler ile ön plana çıkan meşe tadında birleşiyor.

Genel Değerlendirme

2016 yılında içtiğim ve en beğendiğim viski Glendronach Cask Strength Batch 5 olmuştu. Batch 6 aynı serinin devamı ve gerçekten ağabeyi gibi çok özel bir viski. Yıl belirtilmeyen viski kategorisinde ilk tercihlerimden birisi olur. Bu fiyata (yurtdışı satış fiyatı 40-50 sterlin arası) alınabilecek en iyi viskilerden birisi bence.

Analiz

Defterimden Notlar

Kuru incir ve kuru üzüm. Bu iki ayırt edici lezzeti Glendronach Cask Strength serisi için ana lezzet profili olarak tanımlamak mümkün. Şeri severlerin baş tacı edeceği bir viski olacaktır. Bir önceki sunum olan Batch 5 daha dolgun damaa sahip, şarabi lezzetleri çok daha güçlü bir viskiydi. Dolgun ve buruk şarabi lezzetleri seven biri olarak bu seriye olan hayranlığımı pozitif yönde etkileyen iki faktör var.

  1. Bu kalitede bir viski için gayet erişilebilir bir fiyat aralığında olduğunu düşünüyorum.
  2. Burun,damak ve bitiş arasındaki istikrarlı uyumluluğu gerçekten dikkat çekici.

Etiket

TEK MALT

İstanbul Malt Kardeşleri tarafından 2.Şubat.2017 tarihinde tadılmıştır.

#MaltKardeşliği

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşabilirsiniz

Comments are closed.