Cumartesi, Ağustos 24, 2019
Viski Defterim

Glendronach Cask Strength Batch 5

Koku

Ahşap kokusu karanfil ve yağmur sonrası havayı kaplayan o temiz koku ile kadehimi kaplıyor. Petrikor adı verilen o güzel koku ağız sulandırıcı. Martini Bianco gibi likörlü bir kokuya da sahip. Havalandıkça öne gelen rayihaları daha ziyade akçaağaç şurubu ve hindistan cevizi kokusu taşıyor. Bir iki damla su eklerseniz çilek gibi enteresan ve nadir lınan kokular da veriyor. 10 numara beş yıldız bir burna sahip. Kendimi koklamaktan alamadım. Çok kompleks, çok değişken ama inanılmaz tutarlı. Sihirli bir burnu var.

Damak

Kuru üzüm, kuru incir ve pekmez kokuları limon kabuğu kokusu gibi sert rayihalarla dönerken, yoğun kıvamlı tahıllı lezzetler sunuyor. Bisküvit ve çavdar ekmeği gibi. Meşe tadı sherry ile karakterize. Havalandıkça açığa çıkan çok güçlü kayısı lezzeti veriyor. Herkes içmeli.

Vazgeçtim. Son söylediğimi dikkate almayın. Umarım içer ve beğenmezsiniz. Belki kendime bir kaç şişe fazladan bulma şansım olur. Paylaşmak istemeyeceğim kadar dengeli bir lezzetler bütünü.

Bitiş

Acıbadem kurabiyesi gibi lezzetlerle uzuyor. İzmir usulü lor kurabiyesinin tatlı lezzetleri var. İlk nefes sonrası gelen şarabi notaları buruk. İlk nefes sonrası şarabi lezzetleri kahve telvesi gibi dönüşler yapıyor.

Genel Değerlendirme

Fıçı sertliğinde (Cask Strength) şişelenmiş ve soğuk filtrasyon görmemiş bu viski kesinlikle birinci sınıf. Yıl belirtilmeyen viski kategorisinde olmasına rağmen, Glendronach 12, 14, 15, 18 ve 21 yıl olgunlaştırılmış sunumlarını da denemiş biri olarak kesinlikle çok genç viskilerden oluşmadığını söylemeliyim. 55.3% abv alkol seviyesine sahip.

Analiz

Defterimden Notlar

Glendronach damıtımevi çok iyi işler yapıyor. Son yıllarda diyebilirim ki boş atışı yok. Glendronach Cask Strength Batch 5 mükemmel bir viski ve bu güzelliği bu fiyat aralığında bulmak gerçekten çok değerli

Etiket

TEK MALT

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşabilirsiniz

Comments are closed.