Cumartesi, Ağustos 24, 2019
Viski Defterim

Edradour 12 Old Burgundy Finish 2002

Koku


Baharatlı kokuların sabun, lavanta, çamaşırhane gibi taze kokularla uyumlu birlikteliği mevcut. Meşe, ön plandaki diğer rayiha. Fıçı Sertliğinde [Cask Strength] olarak şişelenmiş olan bu viskiye bir kaç damla su eklemek çok ciddi değişimlere yol açıyor. Mandalina, ısırgan otu, rezene ve melisa gibi sıradışı kokulara sahip. Çok başarılı burnu var.

Damak


Çok baharatlı ve acımsı tatlar ön planda. Zorlayıcı. Su ilavesi olmadan içmek cidden haksızlık (56.6% abv). Sadece iki tatlı kaşığı su ekledim. Nar ekşisi, pekmez, meşe ve çok yoğun tanenli siyah üzüm tatları bütünüyle şarabi aromalar taşıyor. Sıvı ağzımda döndükçe gelen meyvemsi aromaların özellikle kara dut, mürdüm eriği gibi yine tanenli meyveler olduğunu söyleyebilirim. Şarabi ve odunsu tat kombinasyonunu çok iyi dengelemiş bir viski.

Bitiş


Uzun hatta upuzun bitişe sahip. meşe ve az miktarda vanilya kaldı. İlk nefes sonrası uzayan çikolata rayihalarına eşlik eden botanik aromalar daha ziyade nane ve fesleğen gibi keskin aromalarına sahip.

Genel Değerlendirme


Edradour 12 Old Burgundy Finish 2002 tek fıçıdan şişelenmiş dolayısı ile her fıçının çıkan şişe sayısı oldukça az. 10 yıl olgunlaştırılmış olan sunumun bir fıçısından 443 adet şişelenmişti. 12 yıl olgunlaştırılmış bu ekspresyon ise tek fıçıdan 414 adet şişelendi. Fiyat kalite performansı bence yüksek. Cask strength olarak şişelenmiş. Dolayısı ile un chill filtered yani soğuk filtrasyon görmemiş bir viski. Tek olumsuz sıra dışı özelliği 500 ml şişelenmiş olması ki 414 şişe üretilmiş bir viski içi bunu normal buluyorum.

Analiz


Defterimden Notlar

Söz konusu Edradour olunca tarafsız olamadığım doğrudur. Her sunumunu ayrı bir keyifle içtiğim favori damıtım evlerinden biri.

Etiket


TEK MALT

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşabilirsiniz

Comments are closed.