Cumartesi, Ağustos 24, 2019
Viski Defterim

Compass Box Enlightenment

Koku

Turunçgil ve adaçayı gibi keskin kokulara hakim. Bir miktar havalandırma ile açılan bu viski burunda çiçeksi bahar kokuları da taşıyor. Portakal şekeri gibi hem turunçgil hem de şekerli kombinasyona sahip.

Damak

Orman meyvesi tanımının içini dolduran bir viski. Hafif kekremsi ve belki de ekşi ama kendine has baskın aromaları olan bir damağa sahip. Burundaki turunçgil rayihaları le birleşince oldukça zengin ve görece dolgun bir damağa sahip olduğunu söyleyebilirim. Vanilya ile belirgin burbon karakteri de damakta kendini hissettiriyor.

Bitiş

Baharatlı lezzetlerin meyve aromaları ile dengeli uyumu. Bir dilim greyfurt ile birlikte iki karanfil tanesi çiğnemiş gibi sert ve acımsı bir lezzete sahip. Temiz bir bitiş. İlk nefes sonrası damakta dönen meşe ve kavrulmuş badem lezzetleri çok iyi. Biraz daha kremamsı olsa ne hoş olurdu

Genel Değerlendirme

Cynlenish, Mortlachi Glen Touchers ve Balblair damıtımevlerinden çıkan viskilerin güzel harmanından oluşan Enlightenment ayırt edici bir karaktere sahip. Tüm Compass Box şişelemeleri gibi soğuk filtrasyon işlemi görmemiş ve doğal renginde. Compass Box yavaş yavaş favori bağımsız şişeleyici markam olmak yönünde ilerliyor (Halen en beğendiğim bağımsız şişeleyici bir numaramda Adelphi var). Gerçekten çok başarılı işlere imza atıyorlar.

Analiz

Defterimden Notlar

Orman meyveleri dediğimizde genellikle aklımıza karadut, böğürtlen tarzı meyveler geliyor. Geçtiğimiz günlerde Kayseri’de yöreye has bir lezzet ile tanıştım. Gilaburu diyorlar. Tam da bu viskinin damağındaki kekremsi lezzete sahip olan orman meyvesidir.

Etiket

MALT HARMANI

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşabilirsiniz

Comments are closed.