Çarşamba, Kasım 20, 2019
Viski Defterim

Bruichladdich 10 The Laddie

Koku

Sütlü çikolata kokularına eşlik eden vanilya ve salep kokusu şaşırtıcı. Bir Islay viskisi koklarken bu kadar yoğun floral ve tatlı aromatik kokular beklemiyorsunuz. Bruichladdich 10 The Laddie bir Islay viskisi ama Speyside gibi kokuyor. “Speyside görünümlü Islay” desek aslında en doğru tanım bu olur sanırım. Havalandıkça öne gelen meyvemsi notalar sultaniye üzüm ve az biraz  yasemin kokusu taşıyor. Derinlerde kendini belli eden ahşap kokusu da bu bütün içerisinde gayet uyumlu. İki tatlı kaşığı su ilavesi sonrası yasemin ve meşe kokuları güçlendi.

Damak

Gayet yağlı bir damağa sahip ki ben bu tip kremamsı yağlı hissiyata sahip viskilerin büyük hayranıyım. Adaçayı yaprağı çiğnediniz mi hiç? Önce bir ferahlık sonra damağınızı buran bir acımsılık hissiyatı verir. İşte böylesi bir nebati acımsılığa sahip. Malt tadı ve burundaki tatlı aromatik rayihalar damakta kendini pipo tütünü gibi bir hissiyatla belli ediyor. Arka arkaya gelen lezzet değişimleri, yeşil çay, çağla badem ve nektarin aromaları taşıdı. İki tatlı kaşığı su ilavesi sonrası damaktaki aromalar yumuşadı ve daha keyifli bir viski oldu. Su ilavesine bu kadar iyi tepki veren viskilere saygım sonsuz.

Bitiş

Uzun, krema gibi damağı kaplayan, yumuşak, ipeksi ve meşe aroması yoğun baharatlı bir bitiş sunuyor. Baharat lezzetleri zencefil ve oğulotu lezzetleri ile belirgin. Oğulotu, limoni lezzete sahiptir. İlk nefes sonrası damakta bıraktığı hissiyat ballı limonlu Strepsil boğaz pastili gibi tatlı acımsı.

Genel Değerlendirme

Soğuk filtrasyon işlemi görmemiş. 50%abv alkol seviyesinde ve açıkçası bu kadar yüksek alkolü bu kadar kolay içebildiğim nadir viskilerden birisi. İlk dolum burbon, sherry ve Fransız şarap fıçılarında beklemiş farklı viskilerin harmanı. Şarabi karakterini sultaniye üzüm ve yapraksı acımsılık olarak dışı vuruyor. Bu üç fıçı karşımı bence çok dengeli. Olgunlaştırma ve harmanlamadan sorumlu olan ustalar bence torunlarına gururla anlatacakları  bir iş çıkarmış.

Analiz

Not

Bruichladdich’in turbasız viskiler serisinde amiral gemisi olan viski, bence Laddie 10’dur. Aynı keyifle hergün içebileceğim bir viski. İyi bir viskide aradığım şeylerin neredeyse tamamı mevcut.

Etiket

TEK MALT

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşabilirsiniz

Comments are closed.