Cumartesi, Ağustos 24, 2019
Viski Defterim

BenRiach Curiositas 10

Koku

Enfes bir is kokusu ile açılan burun bana Caol Ila’yı hatırlattı. Karamelize şekerli notaları vanilya ve taze bahar çiçekleri kokusu taşıyor. Malt rayihaları çok baskın değil ama kakaolu bisküvi gibi. İs kokusu ile gayet dengeli ve uyumlu. Kendini belli eden ancak baskın olmayan sitrik kokular taşıyor. İki çay kaşığı su eklediğimde kimyasal kokular vermeye başlıyor. Bana vinil kokusunu anmsattı ancak çok güçlü değil.

Damak

Damaktaki is ve turba lezzetleri, burundaki kadar güçlü değil. Limoni ve kekremsi aromalar taşıyor. Karanfil öne çıkan baharatlı tadı. Su ekledikten sonra is biraz zayıfladı ama daha temiz ve düz bir profil kazandı.

Bitiş

Kurutucu bitişi orta uzunlukta. Limon, is, ekşimsi füme lezzetleri baharat kokuları ile dönüyor.

Genel Değerlendirme

46%abv alkol seviyesine sahip. Genel olarak çok beğendim. Bir iki çay kaşığı su eklemek iyi geliyor. Havalandırmak çok çok daha iyi sonuç veriyor. Bu tip karamelize is rayihalarını çok beğeniyorum. İs baskın ve şekerli kokuları bir fiske denecek kadar az. Oldukça dengeli.

Analiz

Defterimden Notlar

1897 yılında faaliyete geçen BenRiach damıtımevi 1983 yılında isli/turbalı “peated” viskiler üretmeye başlar. 2004 yılında damıtımevi el değiştirdiğinde depolardaki yaklaşık 5000 fıçı da anlaşmaya dahil edilir. O dönemden kalma pek çok farklı turba seviyesine sahip fıçıya sahip damıtımevinin piyasaya sürdüğü Curiositas ve Authenticus serisi bu peated fıçılardan yola çıkılarak tasarlanmış.

Etiket

TEK MALT

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşabilirsiniz

Comments are closed.