Cumartesi, Ağustos 24, 2019
Viski Defterim

BenRiach 20

Koku

Asidik kokularına karışan tebeşir kokusu benzeri mineralli rayihaları ayırt edici. Armut ve limon. Çok az tatlı rayihalar ve malt kokuları uçuşuyor. Havalandıkça açığa çıkan ahşap kokusu yerli yerinde. 43%abv alkol seviyesinde. Bir iki çay kaşığı su eklediğimde daha botanik ve likörlü kokular vermeye başladı. Bacardi limon gibi…

Damak

Oldukça gövdeli. Nar ve mineral lezzetleri damakta da var. Meşe tadı belirgin. Kurutucu ve şarabi. Dengesiz ama odunsu tatların botanik aromalarla birlikteliği güzel. Eski apartmanların rutubet kokusu hakim.

Bitiş

İlk nefes sonrası dönen karamelize vanilyalı lezzetlerini çok beğendim. Damağı güzelce kaplıyor. Ancak bu güzellikler beklediğim kadar uzun sürmüyor maalesef. Daha fazla meşe tadı alabilsek müthiş olurdu.

Genel Değerlendirme

İki çay kaşığı kadar su eklemek iyi geliyor. 20 yıllık bir viskide daha olgun lezzetler almayı ümid ediyorum. Açıkçası BenRiach 20 bu beklentimi karşılamadı. Kötü mü?. Hayır değil! 20 yıllık bir viski için sunduğu aromalar iyi mi? Hayır değil! Mineralli karamelize tatlardan hoşlananlar baş tacı edecektir.

Analiz

Defterimden Notlar

Dengesiz, mineral kokuları bir ihtimal zorlayıcı olabilir ama genel olarak iyi bir viski. Bu fiyata başka tercihlerim olabilir demek istiyorum lakin koleksiyonumda bulunmasını da arzu edeceğim bir viski.

Etiket

TEK MALT

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşabilirsiniz

Comments are closed.