Cumartesi, Ağustos 24, 2019
Viski Defterim

BenRiach 12 Sherry Wood

Koku

Sherry ve odunsu kokuları baştan çıkarıcı. Vanilya, floral bahar kokuları derinlerde çikolata ve yeni ahşap kokusu mevcut. Asidik kokuları ardıç ağacı gibi botanik kokular sunuyor. İki çay kaşığı su eklediğimde öne gelen kestane şekeri kokusu muazzam. Sherry daha da güçleniyor.

Damak

O harika tatlı sherry burun sonrası damak cidden şaşırttı. Acı biber, diyebilirim ki isot! Alkol tadını hissettiriyor ama rahatsız edici değil. Alkol tadı zencefil ve bal rayihaları ile baskılanmış. Şarabi lezzetleri Narince, Emir gibi derinliği olmayan düz lezzetler taşıyor. Az biraz su ekleyince çok güzel bir keçiboynuzu tadı vermeye başladı.

Bitiş

Damağımı kaplayan hissiyatı gayet güzel ama keşke daha kremamsı olsaymış. Daha kıvamlı bir bitiş çok yakışırdı. Meşe tadı sherry olarak kendini beli ediyor. İlk nefes sonrası gelen tahıllı lezzetleri kurabiye gibi

Genel Değerlendirme

Sherry severleri fazlası ile mutu edecektir. Bu fiyat ölçeğinde bence gayet başarılı bir sunum olmuş. 46%abv alkol seviyesinde olması su ekleyerek farklı açılımlar yakalamaya izin veriyor. Dengesini beğendim. Gayet tutarlı bir viski. İki çay kaşığı su eklemenizi öneririm.

Analiz

Defterimden Notlar

BenRiach 12 Sherry Wood her zaman elimizin altında olsun diyeceğimiz viskilerden birisi. Cevizi eşlikçi olarak kendisine çok yakıştırdığımı söylemeliyim.

Etiket

TEK MALT

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşabilirsiniz

Comments are closed.