Salı, Temmuz 17, 2018
Viski Defterim

Balvenie 12 Triple Cask

Koku

Şeri fıçı etkisi ön planda olmasına rağmen havalandıkça burbon karakterini de açığa vuruyor. Mineral ve toprak kokuları karamel bonbon şekeri (toffee) kokusu mevcut. Klasik bri speyside viskisi olarak limon çiçeği ve elma (arapkir) rayihaları da taşıyor. Balvenie 12 Triple Cask derinlerde nane çayı kokusuna hakim.

Damak

Burunda şeri ön plandaydı, damakta ise burbon etkisi mevcut. Sıcak bir hissiyat ile damağı kaplıyor. Çikolata tadına eşlik eden fındık aromaları oldukça belirgin. Baharatlı yönü karanfil lezzeti barındırıyor. Orta gövdeli ancak buruk şarabi tatları buna rağmen güçlü. Bir tatlı kaşığı su ilavesi ile pankek, ekmek içi ve akçaağaç şurubu lezzetleri veriyor.

Bitiş

Orta uzunluktaki bitişi baharatlı aromalar ile karakterize. İlk nefes sonrası karanfil, karabiber ve biraz da Borkum Riff tarzı pipo tütünü rayihası ile dönüyor. Ağzımda kalan lezzetlerden birisi de Gordon cin oldu. Çok beğendim.

Genel Değerlendirme

Klasik bir Speyside viskisi. Balvenie serisinin tüm özelliklerini bünyasinde barındırıyor. İyi bir viski ancak fiyatı daha makul olabilirdi bence (Yurtdışı fiyatı 55-65 Sterlin arasında değişiyor).

Analiz

Defterimden Notlar

16 yo Triple Cask yerine Balvenie 12 Triple Cask almayı tercih edebilirim. Ama 12 yo Triple Cask yerine kesinlikle 14 yo Caribbean Cask alırım. Yani bu işin yaş ile bir alakası yok. Buna rağmen şunu söylemem lazım Balvenie Tun 1509 serisi için ipuçları veren sunum budur. 14 yo Caribbean Cask size bu ipucunu vermez. Uzun lafın kısası, alıp denenmesi gerekir.

Etiket

TEK MALT

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşabilirsiniz

Comments are closed.