Cumartesi, Ağustos 24, 2019
Viski Defterim

Ardbog

Koku

Beklediğim gibi turba ve is kokuları ön planda ancak bununla birlikte kadehten dışa vuran yoğun yaz meyveleri de var. Karpuz kokusu gayet belirgin. Muz ve vanilyanın iştah açıcı birlikteliği çok güzel. Tahıl ve tatlı badem kokusu kurabiye ve kek kokularına karışıyor. Biraz daha az füme kokusu olsa çok güzel olurdu. Kadeh havalandıkça açığa çıkan kimyasal kokular yara bandı ve ecza dolabı aromaları taşıyor.

Damak

Damakta ilk aldığım tat füme et ile karışık şeri tadı oldu. Harika bir kuruyemiş tadı kombinasyonuna sahip olduğunu söylemeliyim. Badem ve ceviz var. Yoğun olmamakla birlikte iğde ve bal tadı ilk nefeste gelen diğer tatlar oluyor. Sıvı ağızda döndükçe özellikle toprak, odun ve kül gibi kuru tatlar ön plana geliyor.

Bitiş

Bitiş orta uzunlukta. acı biber ve gevreksi tatlar mevcut. Tendürdiyot notaları ile karakterize olan medikal tatlar kalıyor. İlk nefesle birlikte damağı kaplayan is beraberinde limon kabuğu ve kahve gibi aromaları da açığa çıkartıyor.

Genel Değerlendirme

Ardbog, Ardbeg tarafından 2013 yılı “Ardbeg Günü” kutlamaları için özel olarak üretilmiş kaliteli ve dolgun gövdeli bir viski. 52.1%abv alkol seviyesine sahip. İlk içtiğimde beğendiğim bir viski olmadı ama zamanla keşfettiğim bir viski oldu benim için. Kendine has topraksı karakteri alışık olduğumuz Ardbeg karakterinden bir miktar farklı. Fiyat / kalite performansını iyi bulduğumu söyleyemem. Pahallı bir viski. Harika bir rengi var. Kadehte havalandırmak çok olumlu değişimlere yol açıyor.

Analiz

Defterimden Notlar

Topraksı aromalar baş döndürücüdür. Ardbog bu aromaları en üst düzeyde taşıyor.

Toprak Ana kitabında şöyle der Cengiz Aytmatov: “Birlikte yürürken gözümüzde bütün dünya değişirdi ve biz bir masal aleminde yüzerdik. Ve, her tarafı sürülmüş boz toprak, dünyanın en güzel tarlası olarak görünürdü bize…”

Türkiye’de ilk kez kutlanan Ardbeg Günü etkinliğinde buradan yola çıkarak şunu not düşmüştüm geceye: Viski bir içki değil yolculuktur!. Uzun bir yolculuğa küçük bir kadeh ile adım atarsın. Varacağın yer belli değildir ama seni kucaklayacak manzara muhteşemdir ve yol boyunca sürekli değişir.

Etiket

TEK MALT

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşabilirsiniz

Comments are closed.