Cumartesi, Ağustos 24, 2019
Viski Defterim

Ardbeg Dark Cove

Koku

Turba, is, katran ve asfalt karışımı sunan yoğun bir burun. Havalandıkça ara ara açığa çıkan çikolata ve kakao kokuları ile gayet uyumlu. Tuz ve yosun kokusu da gayet baskın. Hani gözlerimi kapatsam, pancar motorundan yağ sızdıran, egzosundan yanık yağ dumanı püskürten bir balıkçı takasında elimde sıcak çikolata denizi izlediğimi düşünebilirim.

Damak

Gayet gövdeli bir viski. Diyebilirim ki neredeyse süt kıvamında. Yoğun peat ve kimyasal lezzetler sunuyor. Mangalda pişmiş kenarlaı biraz yanmış br T Bone steak üzerine atılmış deniz tuzlarını düşünün. Yanık, tuzlu ve et ama çiğ et tadı var. Çok zorlayıcı. Bir kaç çay kaşığı su ile açmak iyi geliyor. Limon, iğde ve greyfurt lezzetleri açığa çıkıyor, turbalı aromalar sakinleşiyor.

Bitiş

İs ve limoni asidik lezzetler tuzlu kraker tadı ile uzuyor. Gayet dengeli.

Genel Değerlendirme

2016 Ardbeg Day için piyasaya sunulan Dark Cove uzun süre peşinden koştuğum bir şişe oldu. Nihayet Londra Whisky Show’a yakaladım kendisini. Doğrusu bu ya ben halen büyük bir Uigeadail hayranı olmaya devam edeceğim.

Analiz

Defterimden Notlar

Boğuşmaktan keyif aldığım bir sunum oldu. 46.5%abv alkol seviyesinde. Aslında çok yüksek değil ama o kadar yüksek turba içeriyor ki ikisi bir araya geldiğinde gerçek güzelliklerine ulaşmak zaman alıyor. Hırçın bir at ile uğraşır gibi.

Etiket

TEK MALT

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşabilirsiniz

Comments are closed.