Cumartesi, Ağustos 24, 2019
Viski Defterim

Ardbeg Corryvreckan

Koku

Tuz, iyot ve yosun kokularına karışan vanilya ve şekerleme aromaları oldukça ferahlatıcı. Ancak turba kokusu bu kokuların hepsinin önünde ve baskın. Armut likörü ve Damimarkalıların içtiği şnapslar gibi kuru ama sert bir alkol kokusu da var.

Damak

İsli ve baharatlı bir damağa sahip. Mürdüm eriği, orman meyveleri gibi tanenli meyvemsi tatlar aldım. Kızarmış ekmek, kül ve tahıl tadı mevcut. Turba hala çok yoğun. Keşke bu kadar baskın olmasaymış. Alkol seviyesi 57.1% abv. bir iki damla su eklediğimde turba kokusu nihayet görece zayıflamaya başladı. Su ekledikten sonra açığa çıkan salamura tadı ve zencefil, karanfil gibi belirgin baharat tatları yine karışık bir kombinasyon sunuyor. Zor bir damağı var.

Bitiş

Çok şaşırtıcı ama bitişi kısa-orta uzunlukta. Acıbadem, siyah üzüm, çikolata, yine tanenli tatlar ile birlikte ön plana çıkan turba tadı kaldı. İlk nefeste keskin ve hoşlanmadığım kimyasal tatlar kaldı ağzımda. İyot bitişte de hissediliyor.

Genel Değerlendirme

Ardbeg Corryvreckan zor ve karışık bir viski. Aynı anda bu kadar çok turba, asidik ve kimyasal tatlar bütününü zorlayıcı buluyorum. Corryvreckan için dengeli bulduğum tek şey; bu kadar yoğun ve çok sayıda derin aromanın hem koku hem damak hem de bitişte yer almasını sağlamış olmaları. Su eklemeden içmek pek mümkün değil. Islay viskilerine genellkle su eklemeyi çok önermiyorum, zira su, Islay viskilerinin temel karakteristik özelliği olan is ve turba aromalarını uzaklaştırıyor. Bu viski de ise su ekleyerek turba aromasını diğer aromalarla uyumlu ve dengeli bir hale getirmek gerekiyor. Bu fiyat aralığında benim ilk tercihim Ardbeg’in bu sunumu olmaz, ama mutlaka denenmesi gereken bir viski.

Analiz

Defterimden Notlar

Kör tadımda asla Ardbeg olduğunu ıskalamazdım. Yüksek oranda kullanılan peat/turba ben bir Ardbeg’im diye bağırıyor…

Etiket

TEK MALT

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşabilirsiniz

Comments are closed.