Çarşamba, Kasım 20, 2019
Viski Defterim

Ardbeg An Oa

Koku

Ardbeg An Oa; kremamsı ve tatlı sherry rayihalarının ön planda olduğu, turba ve meyvemsi kokuların gayet başarılı dengelenmiş olduğu bir buruna sahip. Havalandıkça açığa çıkan nane ruhu (kamfor) kokularını da beğendim. Ardbeg sunumlarının pek çoğunda aldığım ilaçsı kokuları da bu kamfor/kafur kokusu ile belirgin. Bengay merhem benzeri kokulara sahip ancak tabiki o kadar keskin değil. 46,6%abv alkol seviyesinde. Bir kaç kaşık su ilavesi sonrası daha limoni ve asidik, yapraksı kokuları güçlendi.

Damak

Burundaki belirgin notalar sonrası daha dolgun bir damak bekliyordum ama beklediğimden daha az gövdeli bir damağı var. Lezzet zenginliği mutluluk verici. Tanenli şarabi notaları ve fenol oranı yüksek turba tadı oldukça belirgin. Isıtıcı ve asidik bir lezzete sahip. Çürük muz ve tatlı karamelize lezzetleri de keyif verici. Bir yönüyle diğer Ardbeg sunumlarına benziyor ama bir diğer yönüyle bana isli Highland viskilerini hatırlattı. Havalandıkça gelen lezzetleri, bal, sherry, karabiber ve tarçın lezzetleri de taşıdı. Beğendim.

Bitiş

Kurutucu, odunsu, biberli ve bol miktarda kimyevi muhteviyata sahip. İlk nefes sonrası aldığım kokular yanmış kibrit (kimyasal olarak tanımı yanmış fosfor) ve bir puro yakıldıktan sonra gelen yoğun kül ve katran kokuları taşıyor. İkincil lezzetler sunma konusunda cömert bir bitişe sahip. Meşe ve karanfil.

Genel Değerlendirme

Ardbeg An Oa, yaş belirtilmeyen viskiler arasında seçkin bir yere sahip olacaktır. Soğuk filtrasyon işlemi görmemiş ve bence bir viskinin en ideal şişeleme alkol seviyesi olan 46.6%abv de şişelenmiş. Su ile oynamaya izin veriyor. Bunu önemsiyorum zira 40-43%abv alkol oranında şişelenmiş Islay viskilerine su eklemekten imtina ederim. Genellikle su eklendiğinde fenolik aromalar (is/turba) zayıflar. Oysaki bir Islay viskisinde en temel beklentim bu harika fenolik lezzetleri özümsemektir. Bu nedenle alkol seviyesi 43%abv yüksek viskileri genel olarak daha oyuncaklı ve doğru buluyorum.

Analiz

Defterimden Notlar

Meyvemsi tatlı rayihaları biraz daha güçlü olabilse çok beğendiğim bir Ardbeg olurdu. İlk kez bir viskinin yanında mentol tanelerini eşlikçi olarak denedim ve çok memnun kaldım. Benim için daima çok özel bir viski olarak kalacak. Zira bu viskiyi, yaratıcısı Dr Bill Lumsden ile birlikte içip, ilk izlenimlerimi kısacık da olsa kendisi ile paylaşma şansı buldum. Hala benim için Uigeadail bir numarada dediğimde yorum yapmadı ama bıyık altından hafif bir gülümsedi…

Etiket

TEK MALT

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşabilirsiniz

Comments are closed.