Cumartesi, Ağustos 24, 2019
Viski Defterim

Ardbeg 10

Koku

İyot, tuz, greyfurt ve yeşil limon (lime) kokusu ile belirgin tam bir Islay kokusu var. Adeta Islay kimliği gibi. Arka planda karamelize soğan kokusu aldım. Tüm bunlara eşlik eden turba kokusu da oldukça dengeli ve olması gerektiği kadar ön planda. Havalandıkça açığa çıkan fenolik kokular Islay severlerin tam da aradığı kıvamda ve yoğunlukta.

Damak

Denizde uzunca bir süre yüzdüğünüzü ve bir miktar deniz suyu yuttuğunuzu düşünün. Sonra nar ekşisi içmiş olduğunuzu kabul edin. İşte aynı bu şekilde bir tatlı-tuzlu kombinasyon sunuyor. Tuzlu, nar ekşisi gibi asidik ama tatlı bir damağı var. Kereviz sapı gibi botanik tatlar da aldım. Yine Islay severlerin tutkun olduğu turba ve armut, ayva gibi sert meyve tatları da mevcut. İlk nefes ile birlikte damakta büyük bir değişim yaşamıyorum. sadece bir miktar tatlı baharat tatları dönmeye başlıyor. Turba tadı bu kez kahve likörü ile birlikte yerli yerinde duruyor. Uzun uzun sıvıyı çiğneme isteği uyandıran bir viski.

Bitiş

Orta uzunlukta. Vanilya ve tuzun garip ama uyumlu birlikteliğini sevdim. Fındık baskın kuruyemiş tatları kalıyor ağzımda. Yağlı bitişi çok büyük tercih sebebi. Hafif bir deri tadı da kalıyor. Kişisel olarak Islay viskilerinde çok karşılaştığımız bu deri-süet karışımı aromanın büyük hayranı olduğumu söyleyemem.

Genel Değerlendirme

Islay viskileri içerisinde en çok tercih edilen ürünlerden birisi şüphesiz Ardbeg 10. Tam gövdeli ve çok dengeli bir viski. Bana “birinci sınıf bir Islay söyler misin?” diye sorsanız muhtemel cevaplarım arasında Ardbeg 10 mutlaka yer alır. Fiyat / kalite performansının çok iyi olduğunu düşünüyorum. 46% abv alkol oranına rağmen kolay içimli olduğu söylenebilir. Elit ve zengin.

Analiz

Defterimden Notlar

Minik bir tekne ile denize açılsam, esen rüzgârda biraz üşüsem, içim ürperse… Ben o soğukluğu yudum yudum Ardbeg 10 ile ısıtsam…

Etiket

TEK MALT

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşabilirsiniz

Comments are closed.