Cumartesi, Ağustos 24, 2019
Viski Defterim

Ar 6 Elements of Islay

Koku

İs ve turba kokuarı arasından kaçabilen ilaç kokuları ökaliptus, kafur yağı ve kibrit çöpü gibi sülfürlü kokular taşıyor. Talaş, kalemtraş ve yosun kokuları da gayet belirgin. Havalandıkça öne gelen kokuların gres yağı gibi mekanik rayihalar taşıdığını da söylemek lazım. Kör tadımda bunun bir Ardbeg olduğunu söyleyebilirdim.

Damak

Limon, tuz ve istiridye gibi çiğ et karışımı tatları bir miktar zorlayıcı ama gayet dengeli. Bir miktar havalandırmak sadece koku için değil damak için de işe yarıyor. Olumlu anlamda değişen botanik lezzetleri daha tatlı aromalar taşımaya başladı. Derinlerde vanilya ve talaş yerli yerinde duruyor. Bitter çikolata karakterini açığa çıkarmak için daha fazla havalandırmanızı öneririm. En iyisi kadehe koyduktan sonra en az 3-4 dakika bekletip öyle içmek.

Bitiş

İsli lezzetleri füme peynir gibi asidik ve tuzlu. Turba seviyesi halen yüksek gelebilir. İlk nefes sonrası acı biber, baharat ve meşe tadı uzuyor.

Genel Değerlendirme

Yağlı kıvamını çok beğendiğim bu seri periyodik cetvelden etkilenilerek hazırlanmış. Tahmin edeceğiniz üzere Ar-Ardbeg’den geliyor. 55.7%abv alkol seviyesinde şişelenmiş. Çok dengeli ve ağız sulandırıcı. Fiyat kalite performansı bence biraz düşük.

Analiz

Defterimden Notlar

Her bir şişe viski dünyasının otoritelerinden biri tarfından imzalanıp onaylanıyor. Ayrıca 50cl’lik bu deney tüpü gibi şişelere “eczane” adını vermişler. Baştan aşağı iyi “pazarlama” ama sonuçta içindeki ıvı iyi değilse hiç bir önemi kalmıyor. Elements of Islay serisinde bugüne kadar tadına bakıp “beğenmedim” ediğim bir viski olmadı. Islay severler için olmazsa olmaz bir seri.

Etiket

TEK MALT

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşabilirsiniz

Comments are closed.