Cumartesi, Ağustos 24, 2019
Viski Defterim

Ankara

Koku


Vanilya ve talaş burunda hâkim olan kokular. Sonra pandispanya ve bisküvit kokusu geliyor. Çok basit ve aslında zamanında daha ziyade burbon baskınmış. Saf malt aromaları yok ama istenilen etki elde edilmiş.

Damak


Olumlu anlamda şaşırtıcı. Belki de şöyle ifade etsem daha doğru olacak; meşe, vanilya, portakal likörü ve paskalya çöreği aromaları ile kabul edilebilir seviyenin üzerinde iyi. İki, üç damla rakı eklenmiş gibi (Hayır! tabi ki şaka yapıyorum…) İyi bir gövdesi var.

Bitiş


Biraz kısa ancak meşeden gelen baharatlar ve portakal rayihaları uyum içinde.

Bu tekrar tadımda, hatırladığımdan daha fazla beğendiğimi söyleyebilirim. Türk dostlarımız gayet iyi viski yapıyormuş diyebilirim. Türkiye’de viski ile ilgilenen bunca kişi varken, ülkenin bu iyi viski üretimini bırakmış olması gerçekten çok üzücü.

Viskidefterim Yorum


Bu tadım notları www.whiskyfun.com sitesi yazarı Serge Valentin tarafından kaleme alındı. Unutmamak lazım ki puanlandırma gayet subjektif bir değerlendirmedir ve her tadım yazarı kendi kriterlerine göre puan verir. Bu bakımdan iki farklı yazarın verdiği aynı not birbirinden farklı anlamlara geliyor olabilir. Serge kendi kriterleri dahilinde Ankara viskisi için 74 puan verirken, genel olarak “denemeye değer” bir viski olduğunu belirttiği için etiketini C-Denemeye Değer olarak ekledim.

Etiket


TÜRK TEK MALTI

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşabilirsiniz

Comments are closed.