Cumartesi, Ağustos 24, 2019
Viski Defterim

Aberlour A’bunadh Batch 56

Koku

Bu kadar yoğun sherry rayihası taşımasına rağmen bu derece burbon’a benzeyen kokular bütününe sahip viski sayısı sanırım çok fazla değil. Sherry, vanilya, karamel, çikolata. Havalandıkça açığa çıkan kokular yine baş döndürücü. Meşe yoğun sherry karakterine bu kez kahve ve ameretto gibi rayihalar eşlik ediyor.

Damak

Biberli ve yoğun baharatlı lezzetleri ile 61.2%abv alkol seviyesini hissettiriyor. Kuru üzüm, kuru erik ve keçiboynuzu gibi kapalı tatlı diye tanımlayabileceğim lezzetler sunuyor. Ceviz ve pestil tadı ile birleşen tam olarak tanımlayamadığım botanik lezzetler bütünü benim için en yakın cezerye ile ifade edilebilir gibi. Tüm bu güzel aromaları sarıp sarmalayan meşe ve sherry karakteri yerli yerinde. Birinci sınıf bir damak.

Bitiş

Uzun çok uzun bitişe sahip. Arka arkaya gelen farklı açılımları var. Sherry, ceviz, kahve ve tatlı botanik lezzetler. Çok başarılı, çok dengeli.

Genel Değerlendirme

Aberlour A’bunadh serisinin yeni batch üretimi ne zaman piyasaya sürülecek diye dört gözle bekler oldum. 54 ve 52 de çok iyi idi eminim arada benim kaçırdıklarım da müthiş bir deneyim sunuyordu. 2016 yılının en erişileblir, en güzel viskilerinden biri olduğu kanaatindeyim

Analiz

Defterimden Notlar

Highland visksi nasıl olmalı sorusuna verilebilecek cevaplardan birisidir. Eski Macallan’lar gibi. Kapanmış damıtımevlerinden çıkan efsanevi viskilerin lezzeti nasıldı acaba? diye merak edenlerin en azından merağını giderecek kadar eski usûl bir viski.

Etiket

TEK MALT

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşabilirsiniz

Comments are closed.