Cumartesi, Ağustos 24, 2019
Viski Defterim

Aberlour 12 Double Cask Matured

Koku


İyi bir Highland viskisi nasıl kokar diye sorulduğunda referans olarak alınabilecek viskilerden birisi Aberlour 12 Double Cask Matured olmalı sanırım. İlk nefesle birlikte gelen baharatlar bana annemin tarçınlı kurabiyelerini hatırlattı. Sıcak, tarçınlı ve mis gibi pişmiş vanilyalı hamur kokusu. Havalandıkça açığa çıkan meyvemsi notaları bir miktar turunçgil rayihaları da taşıyor. Greyfurt ve belki bir miktar sobanın üzerinde yanmış portakal kabuğu. İştah açıcı.

Damak


Karamelize tatları oldukça gövdeli bir içim sunuyor. Çiğneyebileceğim kadar yoğun lezzete sahip. Burundaki tarçınlı kurabiye rayihaları damakta da mevcut. Fındıksı aromalarına eşlik eden meşe tadı ise gayet belirgin. Bu tip kabuklu yemiş hissiyatı veren kolay içimli viskilerin büyük hayranı olduğumu söylemeliyim. Pek çokları yılbaşı keki diye tanımlayabilir ama daha doğru tanım zannederim baharatlı ve tatlı bir Endonezya yemeği gibi egzotik aromaya sahip olduğudur.

Bitiş


Daha uzun bitişe sahip olmasını beklerdim. Kısa orta arası bir uzunluğa sahip. Kuru üzüm ve kakao tadı ile birlikte uzuyan meşe aroması gayet tatminkar. Keşke biraz daha uzun ve biraz daha az kekremsi bir bitişe sahip olsaymış.

Genel Değerlendirme


Viski Tutkunu Akın Kürekçi ile birlikte değerlendirdiğimiz Aberlour 12 Double Cask Matured gerçekten çok iyi bir ekspresyon. Ben kişisel olarak Highland viskilerinin bir kısmında karşılaştığımız o isli kokuyu bu Highlander’a çok yakıştırırdım ama maalesef eser miktarda bile yok. Her daim elimin altında olmasını isteyeceğim, fiyat kalite paritesini yüksek bulduğum bir viski oldu.

Analiz


Defterimden Notlar

Spider Murphy played the tenor saxophone,
Little Joe was blowin’ on the slide trombone.
The drummer boy from Illinois went crash, boom, bang,
The whole rhythm section was the Purple Gang.

Etiket


Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşabilirsiniz

Comments are closed.