Cumartesi, Ocak 18, 2020
Viski Defterim

İrlanda Viskileri Dosyası – II. Bölüm Damıtımevleri

Bugün İrlanda’da faaliyet gösteren damıtım evleri ve üretimini yaptıkları ana markalardan bazıları şu şekildedir;

Cooley Damıtım Evi:

Daha öncesinde patatesten alkol üreten ve devlet kontrolündeki bir fabrika iken, 1987 yılında John Teeling tarafından kurulan damıtım evi, 1989 yılında ilk distille edilmiş alkol ürününü vermeye başladı. Kurulduğunda İrlanda’da son yüz yıl içerinde kurulan ilk damıtım evi olarak tarihe geçmiştir. Yıllık üretim kapasitesi 1,5 milyon litre saf alkol seviyesindedir. Üretilen alkol her biri 200 litrelik 12.000 adet önceki dolum burbon fıçılarında dinlendirilir. Kolon distillasyon yöntemi ile tahıl bazlı viski üretirken, geleneksel bakır imbiklerin kullanıldığı pot-still yöntemi ile malt viski üretimi yapılır. Özetle hem tek malt hem de harman viskilerin üretildiği bir damıtım evidir. Geleneksel İrlanda viski üretim tekniklerini araştıran ve uygulayan bir anlayışla çalışan Cooley, İrlanda viskilerinde hemen hemen hiç kullanılmayan “turba / peat” kullanımını da bazı ürünlerine dahil eder. Her ne kadar üretiminin büyük bir bölümü önceki dolum burbon fıçılarda olgunlaştırılsa da, zaman zaman kimi özel ekspresyonlarında, port, şeri, madeira gibi farklı fıçı kullanımı ile olgunlaştırılması sonlandırılmış ürünler sunar.

Greenore, Connemara, Michael Collins, The Tryconnell, 2 Gingers, Cadenhead’s markalarının üretildiği damıtım evidir. Cooley, diğer İrlanda üreticilerinin aksine üç kere değil, genellikle iki kere damıtım işlemi uygular.

Kilbeggan Damıtım Evi: Cooley’nin sahip olduğu bir diğer damıtım evi. 1757 yılında kurulmuş, İrlanda’nın en eski lisanslı üretim yerlerinden birisidir. 2007 yılında 250. kuruluş yıl dönümünde tekrar üretime başlayan damıtım evi dünyanın en eski pot still imbiklerini kullanmakta. 2007 yılından – 2014 yılına kadar piyasaya “ticari olarak pazarlanan ürün” sunmayan damıtım evinde bugün Locke’s Malt, Locke’s Blend ve Kilbeggan üretilmekte ve/veya olgunlaştırılmakta.Viski Çare değilse
Kilbeggan Damıtım evi sadece ürettiği viski ile değil ama aynı zamanda hayaletleri ile de ünlü. Yıllarca burada çalışan kişiler, doğa üstü bazı oluşumlarla irtibata geçtiklerini ve nereden geldiği belli olmayan sesler duyduklarını iddia eder. Hatta bazı ziyaretçiler, tanımlanamayan ve nedeni bilinmeyen hareketlilikleri “hayalet” olarak tanımlarlar. Bir kısım ziyaretçi hayalet gördüklerinden o kadar emindir ki, kamera ile kaydedebilecekleri kadar uzun iletişimde kaldıklarını söyler. Nihayetinde 2007 yılında damıtım evi açılışında bir televizyon kanalı buraya bir medyum getirir. Gelen medyum Kilbeggan damıtım evinin kurucusu Mathew McManus ve oğlu John ile iletişim kurduğunu söyler… Tabi 250 yıl sonra açılan bir damıtım evine, açıldığı sene medyum getirerek böylesi bir haber yaymanın pazarlama açısından etkisini göz ardı etmem mümkün değil…

New Middleton Damıtım Evi: İrlanda viskilerinin en bilinen markalarının üretildiği damıtım evidir. Jameson, Tullamore Dew, Powers, Paddy, Crested Ten, Redbreast, GreenSpot, Yellow Spot ve Middleton Very Rare markalarının tamamı New Middleton’da üretilir. Pernod Ricard’ın sahibi olduğu damıtım evi, hali hazırda İrlanda’nın en yüksek üretim kapasitesine sahip. Yıllık saf alkol üretimi 64 milyon litre civarında. Dünyanın en modern damıtım evlerinden birisi olarak kabul edilmekte. Damıtım evi, 17.yy’ın başlarında kurulmuş olan Eski Middleton Damıtım evinin hemen yanında kurulu büyük bir iş merkezi olarak faaliyet göstermekte. Üretim alanında her biri 75.000 litre kapasiteli üç adet geleneksel pot still imbikler kullanılmakta. Ayrıca üç tane de klasik kolon tipi distilasyon hattı mevcut. Ziyaretçilerin kabul edildiği bölüme Jameson Experience adı verilmiş. Bu bölümde en bilinen İrlanda viskisi olan Jameson hakkında detaylı bilgi almak mümkün. Kısaca burası hem üretim kapasitesi, hem teknolojisi, hem tarihçesi, son olarak ziyaretçilerine sunduğu eğlence aktiviteleri ile tam bir cazibe merkezi konumunda. 2014 yılında Tullamore Dew üretimi, kendi adını taşıyan damıtım evine taşındı.

Old Bushmills Damıtım Evi: Tüm Bushmills serisinin üretimi burada yapılmakta. 2014 senesinde Diageo damıtım evini tekila üreticisi Jose Cuervo’ya devretti. Senede 120.000 kişinin ziyaret ettiği üretim yerinde İrlanda’nın üç kere distile tek malt viskileri üretilmekte

BUshmills DamıtımeviTullamore Dew Damıtım Evi: 2014 yılında açılmış olan damıtım evinde tüm Tullamore Dew serisi üretilmektedir.

Teeling Damıtım Evi: 125 yıl sonra Dublin’de açılan ilk damıtım evidir. 2015 yılı itibariyle ziyaretçi kabul etmeye başlayan damıtım evinde tüm Teeling serisi üç adet bakır pot still imbik kullanılarak üretilmekte. Ayrıca İrlanda’nın geleneksel yüksek alkol oranına sahip Poitin’i de “Poitin” markası ile üretilmekte. Teeling ailesi yaklaşık 1782 yılından beri alkol üretim işi ile ilgilenmekte. Ailenin 233 senelik zanaatkarlığına ait geleneğin korunarak üretimin yapıldığı damıtım evi, 233 sene önce kurulan ilk damıtımhaneye de çok yakın bir lokasyonda.Teeling Bros

Teeling çalışanları, sorulduğu zaman, Dublin viskisi ürettiklerini  söylerler. Yani İrlanda viskisi içerisinde Dublin viskisinin farklı olduğunu ve kendilerine has bir yöntem ile üretim yaptıklarını açıklarlar. Henüz Dublin viskisi ayrı bir kategori olarak kabul edilmiyor olsa da gelecekte eğer Dublin viskisinin üretim farklılığı yasal olarak tescil edilirse, tıpkı burbonlar içerisinde ayrı bir yere sahip olan Tennessee viskileri gibi kendilerini ayrıştırmaları mümkün olabilecektir.

West Cork Damıtım Evi: Viski likörü ve cin üreten bir damıtım evi olmasına rağmen, üretim bandında Two Trees ve West Cork adında İrlanda viskileri de üretilmekte. (Two Trees Poitin’dir.) İrlanda’daki iki bağımsız damıtım evinden birisi olan West Cork çok mütevazı ve küçük bir yapıya sahip.

Walsh Damıtım Evi: Tüm Irishman ve Writer’s Tears serisinin üretildiği damıtım evidir. 3 kere damıtım yapılarak üretimin gerçekleştirildiği Walsh 1999 yılında kurulmuş çok genç sayılabilecek bir üreticidir. Enteresan bir şekilde damıtım evinin kuruluşunda viski üretmek değil, İrlanda kahvesi ve Irish Cream üretebiliyor olma fikri yatmakta. 200’li yılların ortalarında viski pazarlamaya başlayan şirketin, Writer’s Tear adını verdiği butik viskisi çok kısa bir süre içerisinde viski tutkunlarının dikkatini çekmiş ve küresel anlamda aranan bir viski olmuştur.

Echlinville Damıtım Evi: 2013 yılında faaliyete geçmiş ve şimdilik sadece Dunvills& Co için Dunville’s VR & Dunville’s Crown isimli nadir bulunan Kuzey İrlanda viskilerini üretmektedir.

Dingle ve Alltech damıtım evleri İrlanda’da hali hazırda faaliyet gösteren ancak şu an piyasaya ürün sunmayan damıtım evleridir. İlk ürünlerini 2016-2018 yılları içerisinde pazara sunmaları bekleniyor.

Great Northern, Portaferry, Slane Castle ve Belfast damıtım evleri hali hazırda kuruluş aşamasında olan ya da önümüzdeki 2-3 yıl içerisinde İrlanda’da faaliyete geçecek olan yeni damıtım evlerinden bir kısmı. Böylece toplam damıtım evi sayısının 15 civarında olması bekleniyor. Faaliyete geçecek olan bu yeni damıtım evleri ile birlikte 2020 yılında toplam İrlanda viskileri üretiminin 12 milyon kasaya ulaşması hedeflenmekte. (İrlanda Alkollü İçecekler Kurumu da bir kasayı 9 litre olarak hesaplıyor: Her biri 750ml’lik 12 şişenin içinde durduğu kasa gibi düşünülebilir)

Devam edecek…

İrlanda Viskileri Dosyası 1. Bölüm: Tarihçe başlıklı yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşabilirsiniz

1 Comment

Yorum yapmak ister misiniz?