Çarşamba, Kasım 20, 2019
Viski Defterim

BenRiach Dikey Tadım Notları

benriach-dikey

Önce telaffuz ile başlayalım. Zannedildiği gibi Ben-Ri-Yaah diye değil, Ben-Ri-Ak diye telaffuz ediliyor.

BenRiach damıtımevi Speyside bölgesine kurulmuş. eneteresan bir tarihçesi var. 1897 yılında kurulan damıtımevi 1900 yılında kapanmış. 1965 yılına kadar kapalı kalan damıtımevi Glenlivet Distillers tarafından satın alınıyor ve tekrar faaliyete geçiyor. 3 sene açık kaldıktan sonra 65 sene kapalı kalan damıtımevi 1978 yılında Seagram Distillers tarafından satın alınıyor. Hani şu raflarda çok ucuz fiyatla satılan 100 Pipers markalı harman viskinin sahipleri. (100 Pipers Harman Viski tadım notu için burayı ziyaret edebilirsiniz) 1983 yılında “peated” isli/turbalı viski üretimine başlanır ki Speyside bölgesi için sıra dışı bir uygulamadır. 2002 yılı Ekim ayında operasyon durdurulur. 2004 yılında iki Güney Afrikalı girişimci damıtımevini yaklaşık 5000 adet dolu fıçı ile birlikte satın alır. iki sene sonra, Standart, Curiositas, 12,16 ve 20 yıl olgunlaştırılmış sunumları piyasaya sürülür. Ard arda eldeki 5000 adet fıçı kullanılarak muhteşem sunumlar hazırlanır. Birnie Moss, Septendeim 17, Authenticus 25, Peated Quarter Cask hep 1983 yılı itibariyle üretilmiş isli/turbalı fıçıların harmanı ile üretilir. Uzun lafın kısası her ne kadar damıtımevi 1897 yılında kurulmuş olsa da son 50 yıldır faaliyettedir.

benriach-distillery

BenRiach Curiositas 10, 12, 16 ve 20 yıl olgunlaştırılmış viskilerin dikey tadımının detayına geçmeden önce kısa dikey tadımın ne olduğunu hatırlayalım. Dikey tadım aynı damıtımevinden çıkmış farklı viskileri, aynı tadım etkinliğinde tatmak anlamına geliyor. Böylece üreticinin genel karakteristiğini yorumlamak mümkün.

Farklı damıtımevlerinin örneğin 10 yıl olgunlaştırılmış viskilerini bir araya getirerek aynı etkinlikte tadımlıyor olmaya “yatay tadım” diyoruz.  Bu tip bir etkinlik için örneğin Laphroaig 10, Ardbeg 10 ve Bowmore 10 seçerseniz, Islay bölgesinden çıkan 10 yıl olgunlaştırılmış viskileri deneyimlemiş olursunuz. Bu da bir çeşit 10 yıl olgunlaştırılmış Islay viskileri yatay tadımı olur

Dikey tadım hakkında daha detay bilgi almak isterseniz burayı ziyaret edebilirsiniz

BenRiach dikey tadımında 2004 yılında piyasaya sürülmüş dört farklı ekspresyonun analizini çıkardım. Buradan yola çıkarak BenRiach’ın 2004 senesi itibari ile sahip olduğu genel karakteristiğini de açmaya gayret edeceğim.

benriach-10-curiositas-miniBenRiach 10 Curiositas Peated Malt

Enfes bir is kokusu ile açılan burun bana Caol Ila’yı hatırlattı. Karamelize şekerli notaları vanilya ve taze bahar çiçekleri kokusu taşıyor. Malt rayihaları çok baskın değil ama kakaolu bisküvi gibi. İs kokusu ile gayet dengeli ve uyumlu. Kendini belli eden ancak baskın olmayan sitrik kokular taşıyor. İki çay kaşığı su eklediğimde kimyasal kokular vermeye başlıyor. Bana vinil kokusunu anımsattı ancak çok güçlü değil.

Bu viski gerçekten başarılı. Biraz daha uzun olsaymış “B+ Çok İyi” etiketi ile değerlendirirdim. “B İyi” etiketi vermiş olmama rağmen gönlüm bu viskiye B+ Çok İyi demekten yana. Curiositas tam tadım notları için burayı ziyaret edebilirsiniz.

 

BenRiach 12 Sherry Wood

Sherry ve odunsu kokuları baştan çıkarıcı. Vanilya, floral bahar kokuları derinlerde çikolata ve yeni ahşap kokusu mevcut. Asidik kokuları ardıç ağacı gibi botanik kokular sunuyor. İki çay kaşığı su eklediğimde öne gelen kestane şekeri kokusu muazzam. Sherry daha da güçleniyor. BenRiach 12 Sherry Wood her zaman elimizin altında olsun diyeceğimiz viskilerden birisi. Cevizi eşlikçi olarak kendisine çok yakıştırdığımı söylemeliyim. “B İyi” etiketi ile değerlendirdiğim bu viski sherry severleri mutlu edecektir. BenRiack 12 Sherry Wood tam tadım notlarım için burayı ziyaret edebilirisiniz.

BenRiach 16

Sherry etkisi hissediliyor. Tatlı rayihaları Türk lokumu gibi nişastalı notalar taşıyor. Hanımeli e derinlerde reçine benriach-16-minietkisi ile burbon karakterine de sahip. Havalandıkça çok güzel parfümsü kokular sunuyor. Havalandıkça bal ve meşe kokusu daha da belirginleşiyor. Daha sonra %40abv alkol seviyesine sahip bir başka sunumu daha piyasaya sürelen BenRiach 16’nın ben bu sunumunu daha çok beğeniyorum. Hemen kapı komşusu olan Longmorn damıtımevi ile neredeyse aynı karaktere sahip. Bir kaşık sütlaç ile denedim gayet güzel eşlik etti. Diğer sunumları gibi 16 yıllık sunumunu da B- İyi etiketi ile değerlendiriyorum. Tam tadım notlarım için burayı ziyaret edebilirsiniz .

BenRiach 20

Asidik kokularına karışan tebeşir kokusu benzeri mineralli rayihaları ayırt edici. Armut ve limon. Çok az tatlı rayihalar ve malt kokuları uçuşuyor. Havalandıkça açığa çıkan ahşap kokusu yerli yerinde. 43%abv alkol seviyesinde. Bir iki çay kaşığı su eklediğimde daha botanik ve likörlü kokular vermeye başladı. Bacardi limon gibi.  Mineral kokuları genellikle asidik ve sert kokulardır. Örneğin kireçte öldürülmüş domates ya da kabak reçeli çok net mineral tadı taşır. Benriach 20 tam tadım notları için burayı ziyaret edebilirsiniz.

BenRiach Genel Karakteristiği

Tadım notlarımda kullandığım örümcek ağı grafikleri yardımı ile Benriach’ın genel karakteristiğini açıklamak mümkün olacaktır. Genel olarak BenRiach sunumları karamelize tatlı notalara sahip, baharat lezzetleri karanfil ve vanilya ile belirgin lezzetler bütününden oluşuyor. Kuruyemiş aromaları çok güçlü değil. Bununla birlikte asidik lezzetleri limon ve şarabi tatlar sunuyor. Şarabi karakteri beyaz şarap gibi düz ve derinliği olmayan lezzetler barındırıyor. Kimyasal lezzetler ve aromaları neredeyse yok denecek kadar az ki genel olarak Speyside viskilerinde bu tip lezzetleri zaten aramıyoruz. Odunsu rayihaları yeni ağaç ve pipo tütünü gibi yine tatlı şekerli dokunuşlardan oluşuyor. Çiçeksi karakteri hanımeli ve akşamsefası gibi yaz esintileri taşıyor. Tatlı karamelize karakteri ile uyum içinde. Zaman zaman, kestane, keçiboynuzu ve sandal ağacı gibi kimyasal olarak aynı aileden gelen meşe koku ve tatları veriyor.

benriach-dikey-smBeni en çok etkileyen sunum BenRiach 10 Curiositas Peated Malt oldu. Ardından sırasıyla BenRiach 12, Benriach 16 ve Benriach 20’yi beğendim. Özetle; viskide yıl kavramının o kadar da önemli olmadığını bir kez daha deneyimlediğim bir dikey tadım oldu.

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşabilirsiniz

Yorum yapmak ister misiniz?