Çarşamba, Kasım 20, 2019
Viski Defterim

2016’nın En İyi Viskileri

Bir yılı daha geride bırakmamıza sadece saatler kala, artık benim için 2016 yılının en iyi viskileri için paylaşım zamanıdır. 2016 yılında viski defterime tadım notu aldığım viskilerin sayısı 137… Aşağı yukarı üç günde bir yeni bir viski deneme şansım olmuş. Hiç fena değil!.

Umarım 2017 yılı da bu kadar keyifli ve sağlıklı geçer…

2016’da tadımını yaptığım “bence” en iyi viskileri paylaşmadan önce, her tadım notu yazarının kendine has kriterleri olduğunu, bu bakımdan benim beğendiğim bir viskiyi bir başkasının o kadar çok beğenmeme ihtimali olduğunu da hatırlatmak isterim. Puanlandırma Kriterlerimi okumanızı tavsiye ediyorum. Böylece benim için iyi bir viskinin ne demek olduğu daha da netleşecektir.

Bildiğiniz gibi eskiden içtiğim viskilere hem puan veriyordum hem de bir etiket ile tanımlıyordum, artık sadece etiket ile beğenimi ifade etmeye gayret ediyorum. Rakamlar sürekli değişiyor ama beğeniler daha kalıcı oluyor.

İşte bu senenin “bence” en iyileri.

Meyvemsi kokuları kuru kayısı ve kuru incir ile karakterize. Ancak esas mesele bu değil. Halâ var mı bilemiyorum benim çocukluğunda tuğla büyüklüğünde yeşil renkli Hamdi Dalan marka sabunlar satılırdı. İşte o sabunun kokusu mevcut. Ağaç kokusuna karışan kostik soda kokuları yoğun bir duman kokusu da taşıyor. Eskilerin semt hamamları vardı. Odun yakılarak ısıtıldığı için odun isi kokusu tüm hamamı kaplar, o is kokusuna sabun kokuları karışırdı. Yanına bir de karabiber ve klasik Laphroaig süet / deri karışımı kokusunu da eklediğinizi hayal edin. Sanırım Laphroaig Lore’un nasıl koktuğunu tarif etmiş oluyorum.

Bağımsız şişeleyiciler arasında özel bir yere sahip olan Douglas Laing son yıllarda çok özel sunumlar geliştiriyor. Old Particular serisi tek fıçı – Single Cask üretimlerinden oluşuyor. %51.5 abv alkol seviyesine sahip olan bu sunum 11208 numaralı fıçıdan çıkan 279 şişeden biri.

Neist Point Skye adasının en Güney ucunu işaret ediyor. Buradki deniz feneri kutunun üzerinde de mevcut. Deniz feneri her beş saniyede bir yaktığı kısa beyaz ışıkla 16 deniz mili öteden görülebilir durumdaymış ve 1909’dan beri hizmet vermekteymiş. Bu bilgiye de kutunun içindeki bilgiden eriştim. Talisker Neist Point her yudumda kafanızda ayrı bir “flash” çakabilecek kadar çok yönlü. Çok beğendim. Ama çok beğendiğime 4. kez içtikten sonra karar verdim. Öyle hemen kendini açan bir viski değil.

Her zaman rastlanmayacak güzellikte bir burbon. Özellikle yağlı hissiyatına bayıldım diyebilirim. Meyvemsi karakteri ve kremamsı yağlı hissiyatı çok makbul.

Turba, is, katran ve asfalt karışımı sunan yoğun bir burun. Havalandıkça ara ara açığa çıkan çikolata ve kakao kokuları ile gayet uyumlu. Tuz ve yosun kokusu da gayet baskın. Hani gözlerimi kapatsam, pancar motorundan yağ sızdıran, egzosundan yanık yağ dumanı püskürten bir balıkçı takasında elimde sıcak çikolata denizi izlediğimi düşünebilirim.

Cynlenish, Mortlachi Glen Touchers ve Balblair damıtımevlerinden çıkan viskilerin güzel harmanından oluşan Enlightenment ayırt edici bir karaktere sahip. Tüm Compass Box şişelemeleri gibi soğuk filtrasyon işlemi görmemiş ve doğal renginde.

İs ve turba kokuarı arasından kaçabilen ilaç kokuları ökaliptus, kafur yağı ve kibrit çöpü gibi sülfürlü kokular taşıyor. Talaş, kalemtraş ve yosun kokuları da gayet belirgin. Havalandıkça öne gelen kokuların gres yağı gibi mekanik rayihalar taşıdığını da söylemek lazım. Kör tadımda bunun bir Ardbeg olduğunu söyleyebilirdim.

Şarabi notaların meyvemsi aromalarla birliktelği kadehten dışarıya vuruyor. Kavun, çilek ve aklınıza gelen tüm yaz meyvelerini bir kadehe doldurun üzerine meşe ile belirgin alkol ekleyin. Bir miktar yaklaşabildiğim bir burun tarifi ancak bu olabilir. Klasik İrlanda’lı burnu. Çim, saman ve karanfil. Çok karışık, çok büyük, çok yuvarlak…. Ne derseniz deyin. Tek cümle ile dengeli…

Dubai’de bir otelin barında otururken menüde tesadüfen gördüğüm Macallan Edition No 1 haliyle büyük sürpriz oldu benim için. İkinci kadehimi söylediğimde servis görevlisi hanımefendi “eşlikçi olarak biraz çerez ister misiniz?” diye sordu.  Ben: “eşlikçi olarak çerez istemem ama varsa bir Doris Lessing romanı alabilirim” dediğimde kısa süreli bir sessizlik yaşadık haliyle. Çok özel anların viskisi.

Yumuşak, ipeksi ve tüm damağı krema gibi saran bir hissiyata sahip. Vanilya ve meşe aromasının bu kadar dengeli olduğu çok az viski hatırlıyorum. Karamel tadı baharat lezzetleri ile uyum içinde. Panna cotta kadar hafif, tiramisu kadar yağlı. Burundaki rayihaların tamamı damakta da mevcut. Müthiş.

Çiğnemek istediğimiz viskiler sıralamasında üst sıralarda yer alır. Fındık ve kış baharatları olarak tanımlayabileceğim karanfil, tarçın ve muskat var. Asidik lezzetleri limon ve greyfurt ile belirgin. Dolgun damağı közlenmiş meyve tatları da taşıyor. Çok başarılı.

Kininvie damıtımevi İskoçya’nın en genç damıtımevlerinden birisidir. 4 Temmuz 1990 yılında işletmeye açılan damıtımevinde 5 Temmuz 1990 tarihinde damıtılıp fıçıya aktarılan ilk viski bugün karşımıza Kininvie 25 olarak çıkıyor. Operasyonun ilk damıtımıdır. Bu sebeple adına First Drop – İlk Damla denmesinin nedeni de budur. Hayatımız boyunca bir damıtımevinin ilk ürettiği viskiyi içme şansına kaç kez sahip olabiliriz ki ?

Highland visksi nasıl olmalı sorusuna verilebilecek cevaplardan birisidir. Eski Macallan’lar gibi. Kapanmış damıtımevlerinden çıkan efsanevi viskilerin lezzeti nasıldı acaba? diye merak edenlerin en azından merağını giderecek kadar eski usûl bir viski.

1816 yılında kurulmuş Lagavulin’in bu sene kutlanan 200. yılı için özel üretilmiş bir şişe. Alfrad Barnard’ın 1880’de damıtımevini ziyaret edip çok beğendiğini söylediği 8 yıllık viskilere ithafen üretilmiş çok özel bir sunum.

Tertemiz, dengeli ve bir is mabedi. Tartışmasız içtiğim en iyi 12 yaş altındaki viskilerden birisidir.

Piyasaya sürüldüğü günden bu yana aradığım şişelerden birisiydi. Bu kadar çabuk bulmuş olmaktan gayet mutluyum. Fıçı sertliğinde, üç kere damıtılmış, renklendirici yok, soğuk filtrasyon yok. Kadife gibi yumuşak kelimesinin içini doldurmaz, bizzat o kelimenin yerine kullanılabilecek bir viski.

Glendronach damıtımevi çok iyi işler yapıyor. Son yıllarda diyebilirim ki boş atışı yok. Glendronach Cask Strength Batch 5 mükemmel bir viski ve bu güzelliği bu fiyat aralığında bulmak gerçekten çok değerli

Bu listenin haricinde 2016 yılı içerisinde tadımını yapabildiğim ancak bu seneki değerlendirmeye almadığım “kategori dışı” olarak etiketlediğim 5 viskim daha var. Bunlar fiyat olarak gerçekten pahallı ve fiyatını ödemek isteseniz bile kolay kolay bulamayacağınız viskiler. Hemen hepsi eski sunumlar. Ben bu beş özel viskiyi bu sene Londra’da düzenlenen Whisky Show 2016’da deneyimleme şansına sahip oldum.

Port Askaig 45

Glenfarclas Family Cask 1981

Glenfarclas 60

Talisker 12 1980

Yamazaki 1984

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşabilirsiniz

1 Comment

Yorum yapmak ister misiniz?