Çarşamba, Kasım 20, 2019
Viski Defterim

2015 Yılının En İyi Viskileri-7

7. Ladyburn 1973 Single Cask (Cask No: 2416)

LadyBurn 1973

Bu sene Amsterdam’da dünyanın en iyi viski barlarından biri seçilmiş olan L&B Viski cafe’yi ziyaret ettiğimde tamamen tesadüfen bulduğum bir sunumdur. Ladyburn damıtım evi 1963 yılında açılmış ve sadece 12 sene faaliyet gösterdikten sonra 1975 yılında kapanmış bir damıtım evi. Dolayısı ile bu damıtım evine ait viskiler de çok çok nadir bulunabiliyor.

L&B Cafe’nin o akşama özel gürültülü ve biraz da kalabalık ortamında içmeye kıyamadığım için, kaldığım otelden bir sample şişesi alıp, ertesi gün tekrar L&B’ye giderek satın aldığım kadehi sample şişesine doldurdum. Evde kendi başıma daha sakin bir ortamda tatmayı düşündürecek kadar özel ve hatta içmeye kıyamadığım viskidir.

Çok hafif bir burna ve o hafif burundan beklenmeyecek kadar güçlü damağa sahip bir viskidir. Akşam sefası, yasemin gibi yaz akşamları rayihalarına bal, vanilya ve meşe kokuları eşlik eder. Çiçeksi karaktere sahip olmasına rağmen bitişte gayet kurutucu bir hissiyat ile sona eren Ladyburn 1973, 2015 senesi içerisinde tamamen tesadüfen denk geldiğim ve muhtemelen çok şanslı olduğum bir günün anısı olarak aklımda kaldı.

koleksiyon-parcasi

Önceki Sayfa     Sonraki Sayfa

 

 

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşabilirsiniz

2 Comments

Yorum yapmak ister misiniz?